Warszawska Jesień: Serocki na inagurację!

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2013 15:12
Kazimierz Serocki jako pierwszy udowodnił, że polska muzyka eksperymentalna może się równać z osiągnięciami zachodnich kompozytorów. W "Filharmonii Dwójki" zapraszamy na transmisję koncertu, w którym zabrzmi jedno z jego klasycznych dzieł.
Alexander Liebreich
Alexander LiebreichFoto: PAP/GIULIO MARCOCCHI/HANDOUT

Zbliża się 56. już odsłona jednego z najstarszych i najważniejszych festiwali muzyki współczesnej w Europie. W tym roku impreza przypomni muzykę własnych klasyków - m.in. Lutosławskiego, Pendereckiego i Góreckiego - oraz fenomen wschodnioeuropejskiej awangardy w ogóle.

Już w piątek, 20 września - usłyszymy między innymi znakomite "Freski symfoniczne" Kazimierza Serockiego, jednego z pionierów - z dzisiejszej perspektywy być może najbardziej radykalnego i aktualnego - polskiego sonoryzmu. Kolorystyczną orientację dzieła podkreśla już sam jego tytuł, a o niesłabnącej z upływem lat oryginalności Serockiego zaświadczy najlepiej konfrontacja jego utworu, z 1964 roku, ze współczesnymi dziełami mistrza francuskiego neoimpresjonizmu Tristana Muraila oraz przedstawiciela "egzotycznej" chińskiej awangardy, Huang Ruo.

Koncert w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Alexandra Liebreicha Dwójka transmitować będzie z Filharmonii Narodowej od godziny 19.00.

Program:
Ondřej Adámek Polednice (prawykonanie, zamówienie WJ), Tristan Murail Le Désenchantement du monde, Huang Ruo The Color Yellow, Kazimierz Serocki Freski symfoniczne,

wyk: Hidéki Nagano – fortepian, Wu Wei – szeng, NOSPR, Chór Polskiego Radia, dyr. Alexander Liebreich.
Na transmisję zaprasza Joanna Grotkowska.
W przerwie koncertu o programie Festiwalu z organizatorami porozmawia Beata Stylińska.

20 września (piątek), godz. 19.30

Zobacz więcej na temat: Warszawska Jesień 2012
Czytaj także

Kazimierza Serockiego awangarda dla mas

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2013 15:00
Jako pierwszy udowodnił, że polska muzyka eksperymentalna może się równać z osiągnięciami zachodnich kompozytorów. W "Bitej godzinie" przybliżyliśmy nieco zapomniany dorobek Kazimierza Serockiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mała Warszawska Jesień: problemem są dorośli

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2013 18:00
- Chcemy od zarania otrzaskiwać dzieci z brzmieniami muzyki współczesnej. W tym wypadku największą trudnością są nie one, ale dorośli - mówił w Dwójce Tadeusz Wielecki, dyrektor festiwalu Warszawska Jesień.
rozwiń zwiń