Żegnamy prof. Jagnę Dankowską. "Zarażała muzyczną pasją"

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 09:59
-  Gdy byłem u niej w szpitalu w tych ostatnich dniach, powiedziała mi: Rysiu, pamiętaj, kochaj muzykę, ale kochaj też Lwów - o zmarłej wykładowczyni Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina opowiadał w Dwójce jej przyjaciel ksiądz profesor Ryszard Czekalski.
Audio
  • Żegnamy prof. Jagnę Dankowską. "Zarażała muzyczną pasją" (Filharmonia Dwójki)
Jagna Dankowska
Jagna DankowskaFoto: zbiory Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina

Ksiądz Czekalski podkreślił dar Jagny Dankowskiej do wprowadzania ludzi w świat muzyki poważnej. Sam przez lata chłonął jej opowieści. - Była moim muzycznym mecenasem, dawała mi znać, co ciekawego dzieje się w Warszawie, jaka jest premiera, cieszyła się z sukcesów Polaków za granicą.

Gość audycji dodał, że prof. Dankowska wierzyła w pozytywny wpływ muzyki na osobowość człowieka. - Ubolewała, że obecnie muzyka nie odgrywa ważnej roli w procesie wychowania. Wraz z jej odejściem zabraknie nam wielkiego mentora i profesora w starym dobrym stylu.

Swoje spotkania z prof. Jagną Dankowską wspominał też Michał Klauza, dyrektor artystyczny Polskiej Orkiestry Radiowej. - Zajęcia z filozofii, które pani profesor prowadziła, będę pamiętał do końca życia. Była osobą, która doskonale wiedziała, jak trafić do młodych ludzi.

Prof. Jagna Dankowska była filzofką i reżyserką dźwięku, w swojej pracy badawczej zajmowała się niemiecką filozofią muzyki XIX wieku, a także polską filozofią i estetyką muzyczną.

***

Przygotowała: Anna Sieradzan

Goście: Michał Klauza (dyrygent), ksiądz profesor Ryszard Czekalski

Data emisji: 28.10.2018

Godzina emisji: 18.00

Materiał został wyemitowany w audycji "Filharmonia Dwójki".

bch