REKLAMA

Jaroslav Seifert. Poezja bronią przeciw beznadziei

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2019 15:00
Właśnie ukazał się obszerny wybór wierszy czeskiego noblisty "Księga pocałunków". Wiersze przełożył i opatrzył posłowiem zatytułowanym "Melancholijny czarodziej" Leszek Engelking. W audycji "Przypadki słowa" Leszek Engelking opowiadał o życiu i twórczości czeskiego poety i przeczyta kilka jego wierszy.
Księga pocałunków Seifert Jaroslav
"Księga pocałunków" Seifert JaroslavFoto: Mat. promocyjne

"Przekonałem się , że pióro w ręku jest jedyną bronią przeciw beznadziei, a pisanie jedyną formą walki z bólem i zgryzotą. Piszę więc" - to słowa czeskiego noblisty Jaroslava Seiferta. Nagrodę Akademii Szwedzkiej poeta otrzymał w roku 1984. W dniu przyznania Nobla czechosłowackie środki masowego przekazu nie podały tej informacji, następnego dnia gazety przedrukowały jedynie krótki oficjalny komunikat. W witrynach księgarń nie wystawiano książek noblisty. Poeta podpisał wcześniej Kartę 77, drukował w drugim obiegu i w wydawnictwach emigracyjnych.

Dwa lata po przyznaniu Nobla Jaroslav Seifert zmarł. Zdaniem językoznawcy Romana Jacobsona ten właśnie poeta był najwybitniejszym lirykiem w tysiącletniej historii literatury czeskiej. Seifert zadebiutował w 1921 roku tomem wierszy "Miasto we łzach". Ostatnia jego książka "Być poetą" ukazała się rok przed Noblem. W tytułowym wierszu Seifert pisze: "Życie dawno już mnie nauczyło, że muzyka i poezja to najpiękniejsze ze wszystkiego, co świat może nam ofiarować. No, oprócz miłości".

***

Tytuł audycji: Przypadki słowa

Prowadziła: Dorota Gacek

Data emisji: 21-25.10.2019

Godzina emisji: 22.55

am/bch

Zobacz więcej na temat: Jaroslav Seifert poezja Nobel