X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Radiowy teatr na cenzurowanym

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2010 22:52
W roku 85-lecia Polskiego Radia – audycja o wspomnieniach, których zabraniano ujawniać.
Audio

Zapraszamy na audycję Iwony Malinowskiej z udziałem historyka teatru Jerzego Timoszewicza.

W roku 1973 redakcja kwartalnika "Pamiętnik Teatralny” postanowiła wydać numer okolicznościowy poświęcony Teatrowi Polskiego Radia. Miała to być pierwsza tego typu publikacja, sięgająca do początków polskiej radiofonii – z kroniką wydarzeń, wykazem słuchowisk i wspomnieniami ludzi tworzących raczkujący wówczas Teatr Wyobraźni. Zaproszono do współpracy między innymi: Macieja Józefa Kwiatkowskiego, Zbigniewa Kopalkę, Aleksandra Maliszewskiego, Zdzisława Nardellego i Tadeusza Byrskiego. Z owego grona piszących Byrski był najbardziej doświadczonym radiowcem. Aktorstwa uczył się u samego Juliusza Osterwy w Reducie, w której poznał wielu ciekawych i pełnych zapału rówieśników – wśród nich był Witold Hulewicz. Tak się złożyło, że wkrótce po uruchomieniu rozgłośni wileńskiej Witold Hulewicz został jej kierownikiem programowym. To za jego namową Tadeusz Byrski w latach 1929-37 współtworzył  teatr radiowy w Wilnie. Od 1937 roku do wybuchu wojny pracował w rozgłośni warszawskiej, do której wrócił w latach 1947-48 i 1949-51. Swoje przedwojenne wspomnienia  wileńsko-warszawskie zaproponował do feralnego – bo jak się okazało objętego cenzurą – numeru "Pamiętnika Teatralnego".

O motywach bezwzględnej ingerencji cenzury opowie gość audycji, Jerzy Timoszewicz, który wówczas był jednym z redaktorów  tego pisma. W rezultacie ukazały się tylko wspomnienia Byrskiego z Warszawy. Fragmenty wspomnień wileńskich przeczyta Krzysztof Gosztyła. Wspomnienia te trzy lata później, jednak także ocenzurowane, znalazły się w książce Tadeusza Byrskiego "Teatr – radio", wydanej przez Państwowy Instytut Wydawniczy.

19 października (wtorek), godz. 21:30

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zapiski ze współczesności: Jerzy Timoszewicz

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2008 13:54
Gościem w audycji Zapiski ze współczesności będzie Jerzy Timoszewicz - historyk teatru, wieloletni wykładowca w warszawskiej Akademii Teatralnej i redaktor „Pamiętnika Teatralnego”, edytor „Pism” Leona Schillera i Jerzego Stempowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fakty, zdarzenia i historia przez teatr przetworzone

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2008 17:33
Fakty, zdarzenia, historia przez teatr przetworzone - audycja Iwony Malinowskiej z udziałem historyka i krytyka teatralnego - prof. Barbary Osterloff i historyka prof. Jerzego Eislera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na marginesach literatury: Sekrety teatralnego afisza

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2009 11:00
8 lutego 2009, godz. 10:30
rozwiń zwiń