Opowiadania Bunina: ona go zostawiła. Była jak Rosja

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 17:29
- Wszystko, co było kiedyś piękne, musi się skończyć - tak w Dwójce Iwona Smolka mówiła o przedrewolucyjnych opowiadaniach miłosnych rosyjskiego pisarza.
Audio
Bunin z drugą żoną, zdjęcie z 1910 roku
Bunin z drugą żoną, zdjęcie z 1910 rokuFoto: wikipedia commons/użytkownik INeverCry

Iwan Bunin to pierwszy noblista z Rosji, choć warto pamiętać, że nieomal do rozpadu Akademii doprowadziło nieprzyznanie pierwszego w historii Nobla Lwu Tołstojowi...
"Późna godzina. Opowiadania emigracyjne i Nieszczęsne dni (dziennik z lat 1918-1919)" to m.in. charakterystyczne dla twórczości autora, który sam prowadził burzliwe życie uczuciowe, opowiadania miłosne. Pisze tu o nieszczęściu, niespełnieniu, o młodzieńczym czarze, o tym, że wszystko, co było kiedyś piękne, musi się skończyć, że następuje zerwanie.

>>Posłuchaj opowiadań Iwana Bunina<<
- Chyba najbardziej symboliczne jest opowiadanie "Czysty poniedziałek" - mówi w audycji "Tygodnik literacki" Iwona Smolka. Bohaterowie to młodzi, bogaci, piękni ludzie w przedrewolucyjnej Rosji. Kochają się albo przynajmniej jemu wydaje się, że to uczucie jest odwzajemnione. Raptem, nie wiadomo dlaczego, ona zrywa znajomość i idzie do klasztoru. Pozostaje zagadka: dlaczego?
- Ona zrywa jakby z całą Rosją, z przeszłością, z tym, co było piękne. Sama jest ucieleśnieniem tego, co było czarem dawnej Rosji - opowiada Smolka.
O książce "Późna godzina. Opowiadania emigracyjne i Nieszczęsne dni (dziennik z lat 1918-1919)" Iwona Smolka rozmawiała z poetą, Piotrem Matywieckim, i krytykiem literackim Januszem Drzewuckim.

usc