Dwuznaczność życiowych wydarzeń. Czytamy Le Carrégo

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2018 15:24
Mariusz Benoit prezentował fragmenty książki "Tunel z gołębiami. Opowieści z mojego życia". Autor dzielił się wspomnieniami z ponad sześćdziesięciu lat pracy pisarskiej.
Audio
  • John Le Carré "Tunel z gołębiami. Opowieści z mojego życia", czyta Mariusz Benoit - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)
  • John Le Carré "Tunel z gołębiami. Opowieści z mojego życia", czyta Mariusz Benoit - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
  • John Le Carré "Tunel z gołębiami. Opowieści z mojego życia", czyta Mariusz Benoit - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
  • John Le Carré "Tunel z gołębiami. Opowieści z mojego życia", czyta Mariusz Benoit - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
okładka książki
okładka książkiFoto: materiały prasowe

John Le Carré zawsze pisał o tym, co właśnie się dzieje. W czasach zimnej wojny, gdy służył w wywiadzie brytyjskim, i w trakcie własnej kariery pisarskiej, gdy jeździł do ogarniętej wojną Kambodży, do Bejrutu w przeddzień izraelskiej inwazji roku 1982 czy do Rosji przed upadkiem muru berlińskiego i po nim.

W swych pierwszych opublikowanych wspomnieniach, które właśnie trafiają do rąk Czytelnika, le Carré dowcipnie i celnie analizuje moralną dwuznaczność wydarzeń, których był świadkiem, znaną dotąd jedynie z jego powieści. Pisze czasem z humorem, czasem wstrząsająco. O papudze w hotelu w Bejrucie, która nauczyła się naśladować dźwięki karabinów maszynowych i pierwsze takty Beethovenowskiej "piątki". O rwandyjskich muzeach pełnych ciał ofiar ludobójstwa. O Sylwestrze roku 1982, spędzonym wraz z Jaserem Arafatem i jego sztabem. O wywiadzie, który przeprowadził z niemiecką terrorystką w więzieniu na pustyni Negew. O pouczającej rozmowie z wielkim fizykiem, dysydentem i laureatem Pokojowej Nagrody Nobla, Adriejem Sacharowem. O spotkaniach z byłymi szefami KGB. O tym, jak Alec Guinness przygotowywał się do roli George’a Smileya w legendarnych adaptacjach BBC. A także o pracowniczce organizacji pomocowych, która posłużyła mu za wzór głównej bohaterki Wiernego ogrodnika.

Najważniejsze jest jednak to, że le Carré dzieli się z Czytelnikiem wspomnieniami z ponad sześćdziesięciu lat pracy pisarskiej - ponad sześciu dziesięcioleci poszukiwań sensu człowieczeństwa, tak widocznych w losach stworzonych przez siebie fikcyjnych, lecz jakże ludzkich postaci.

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 2.12-5.01.2018

Godzina emisji: 10.45 

hryna/mko

Zobacz więcej na temat: literatura Mariusz Benoit
Czytaj także

Chińska przeszłość mieszkańców Kanady

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2017 14:03
W cyklu "To się czyta" fragmenty nominowanej do Nagrody Bookera książki "Nie mówcie, że nie mamy niczego" Madeleine Thien prezentowała Agnieszka Wosińska.
rozwiń zwiń