Africa Bambaataa i inni muzyczni afrofuturyści

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 09:42
Od kilku tygodni triumfy na całym świecie święci film "Czarna Pantera", który jest wydarzeniem dalece wychodzącym poza popkulturę. Stało się to punktem wyjścia do opowiedzenia w audycji o afrofuturyzmie w muzyce.
Audio
Okładka płyty Planet Rock Africa Bambaataay
Okładka płyty "Planet Rock" Africa Bambaataa'yFoto: materiały prom.

james brown 1200 PAP.jpg
Jak James Brown zmienił oblicze muzyki

Połączenie czarnej muzyki i wizji science fiction od przeszło pół wieku inspiruje najśmielsze eksperymenty i pobudza wyobraźnię. 

- W książce "Sonic Warfare" Steve Goodman, producent muzyczny i filozof, dużo pisze o muzyce afrofuturystycznej i zwraca uwagę m.in. na to, jak twórcy tejże estetyki walczą ze stereotypami związanymi z muzyką afroamerykańską. Temu co zmysłowe przeciwstawiają duchowość, temu co uliczne przeciwstawiają kosmos, temu co rzekomo prymitywne przeciwstawiają zaawansowane technologie. I tak w największym skrócie mogłaby brzmieć recepta na estetykę afrofuturystyczną w muzyce - mówił we wstępie prowadzący Rafał Księżyk.

Redaktor zaprezentował w audycji nagrania m.in. Africa Bambaataa, Alice Coltrane, Creation Rebel, Drexciya, Innerzone Orchestra, Jonzun Crew i Nicole Mitchell.

***

Tytuł audycji: Nokturn

Prowadzi: Rafał Księżyk

Data emisji: 20.02.2018

Godzina emisji: 23.05

pg/bch

Czytaj także

Jak James Brown zmienił oblicze muzyki

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 10:11
Właśnie ukazała się książka Jamesa McBride'a "Załatw publikę i spadaj", pierwsza dostępna w polskim tłumaczeniu biografia Jamesa Browna. Z tej okazji w audycji pojawiła się muzyka Ojca Chrzestnego Soul.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pamięci Jóhanna Jóhannssona

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2018 09:03
W audycji pożegnaliśmy zmarłego przed kilkoma dniami islandzkiego kompozytora Jóhanna Jóhannssona, którego muzykę mieliśmy okazję prezentować niejednokrotnie.
rozwiń zwiń