Gwiazdy w Bielsku i Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2011 13:53
Amerykańska wokalistka Randy Crawford oraz pianiści Ahmad Jamal i Avishai Cohen to tylko trójka przedstawicieli międzynarodowej śmietanki jazzowej, która na przełomie lutego i marca zawita do Polski. "Puls jazzu" poświęci im Paweł Brodowski.

Gwiazdą tegorocznej edycji "Jazzu nad Odrą" (2.03-16.03) miała być sama Cassandra Wilson. Ostatecznie zastąpi ją Randy Crawford, jednak miłośnicy jazzowej wokalistyki nie powinni być zawiedzeni tym zastępstwem. Aktywna od blisko trzech dekad wokalistka zasłynęła między innymi ogromną stylistyczną elastycznością, równie dobrze odnajdując się w tradycji swingowej (współpracowała m.in. z Cannonballem Adderley), co w stylistyce disco (przebój "Street Life" z zespołem Crusaders).

Z kolei gościem tegorocznej "Bielskiej Zadymki Jazzowej" (16.02-19.02) będzie m.in wschodząca gwiazda muzyki brazylijskiej o wdzięcznym pseudonimie Céu. Trzydziestoletnia artystka,  zafascynowana kulturą afrykańską i afroamerykańską, ma już na koncie trzy autorskie albumy, które wspięły się na szczyty list Billboard w kategoriach World Music. Do Bielska zawitają także dwaj znakomici pianiści: amerykański klasyk Ahmad Jamal oraz izraelski wizjoner Avishai Cohen. W "Pulsie jazzu" dojdzie do polskiej prapremiery jego najnowszej płyty "Seven Seas".

Paweł Brodowski przedstawi także nowy album Roberta Majewskiego „My One and Only Love” oraz przypomni postać Pierre'a Laipjovera, zmarłego w styczniu słynnego francuskiego fotografika, związanego przez wiele dekad z polskim "Jazz Forum".

8 lutego (środa), godz. 22:05

Zobacz więcej na temat: Wrocław POLSKA Jazz