Piękne Madonny baroku

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2011 19:32
W kolejnej gawędzie dr Bożeny Fabiani wysłuchaliśmy opowieści o Bartolomé Estébanie Murillo, autorze popularnych wizerunków maryjnych.
Audio

Bartolomé Estban Murillo (przed 1617-1682) to malarz hiszpański, przedstawiciel baroku, działający w Sewilli, gdzie był jednym z założycieli akademii (1660). W swojej twórczości Murillo podejmował tematykę rodzajową, malował również obrazy religijne o cechach wizyjno-ekstatycznych. Stworzył typ ikonograficzny, który przetrwał przez trzysta lat i jest jednym z najbardziej popularnych wizerunków maryjnych, powszechnie naśladowanych i reprodukowanych. Cechy jego warsztatu to delikatny światłocień, miękki modelunek, ciepły koloryt.

Dr Bożena Fabiani dementuje wiele plotek powstałych wokół osoby artysty i opowiada, jak uwielbienie dla przesłodzonego malarstwa sakralnego paradoksalnie przyczyniło się do zniekształcenia opinii na temat twórczości Murillo. Matka Boska na obrazach Murillo ma niewiele mniej dziecinną twarz niż dzieciątko Jezus i ogromne oczy o nieco naiwnym spojrzeniu. Następne pokolania patrzą na Murillo przez pryzmat takiego właśnie ujęcia.

Artysta nie znosił przemocy i nie malował drastycznych scen ani ze Starego Testamentu, ani z historii męczeństwa pierwszych chrześcijan, co było rzadkością w epoce baroku, pełnego krwawego realizmu. Dzieci na obrazach Murillo – choć zawsze biedne i obdarte - są dużo ładniejsze od tych trupiobladych małych arystokratów z obrazów Velasqueza. Jednak wbrew obiegowym opiniom malarz unikał nadmiernej ckliwości w scenach rodzajowych.

Audycję przygotowała Ewa Prządka.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Zobacz więcej na temat: Bożena Fabiani dzieci Madonna
Czytaj także

W stronę sztuki: Gianlorenzo

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2009 21:02
17listopada2009, godz. 9:45
rozwiń zwiń