Sensacyjne literackie początki Marka Nowakowskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 15:00
"Najwarszawściejszy" kronikarz życia stolicy - jak mówił o nim prof. Andrzej Makowiecki - opowiadał w Dwójce o pierwszych impulsach, które ukierunkowały go na literaturę. Okazuje się, że wszystko zaczęło się we Włochach...
Audio
  • Sensacyjne literackie początki Marka Nowakowskiego (Głosy z przeszłości/Dwójka)
Marek Nowakowski
Marek NowakowskiFoto: PR

Marek Nowakowski zmarł 16 maja w wieku 79 lat. Był wybitnym pisarzem, scenarzystą, publicystą i przyjacielem naszego programu. Jeszcze w maju czytaliśmy na naszej antenie ostatnią, wydaną tuż przed jego śmiercią książkę "Dziennik podróży w przeszłość"...

Szukając w zakamarkach pamięci swoich pierwszych "literackich" doświadczeń, Marek Nowakowski przywołał obraz wybitnego przedwojennego tłumacza literatury rosyjskiej - Czesława Jastrzębca-Kozłowskiego, który mieszkał w rodzinnych Włochach naszego bohatera. O wiele istotniejszy impuls przyszedł jednak z samego serca Warszawy - z ulicy Złotej, gdzie w zakładzie fryzjerskim Marek Nowakowski spotkał pierwszego znanego sobie pisarza.

- Miał na imię Tadek i wręczył mi swój maszynopis, bo wiedział, że dużo czytam. Jakaż to była wspaniała grafomania... - opowiadał Marek Nowakowski. - Rzecz zainspirowana przedwojenną literaturą sensacyjną rozgrywała się w Warszawie lat 50. Czarnym charakterem był więc zachodni szpieg, który za dolary i marki "kupował" przedstawicieli dawnej klasy posiadającej. W tej książce znalazły się też jednak urocze opisy warszawskich przedmieść - dodał.

Duży wpływ na Marka Nowakowskiego wywarło również spotkanie ze słynnym karykaturzystą Julianem Żebrowskim oraz dziennikarzami "Życia Warszawy". Sam debiutował jednak w "Nowej Kulturze", w której redakcji zjawił się z maszynopisem przygotowanym w... biurze przepisywania podań.

Więcej wspomnień Marka Nowakowskiego w nagraniu audycji z cyklu "Głosy z przeszłości".

mm/mc

Czytaj także

Marek Nowakowski: dokumentalista etosu i folkloru dawnej Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2014 04:52
Niektórzy nazywali go "najwarszawściejszym" z pisarzy. W piątek pożegnaliśmy Marka Nowakowskiego, twórcę opowiadań, których akcja działa się w świecie warszawskiego marginesu. - Opisywał folklor, wyraźne postawy natury moralnej i etos tamtejszej Warszawy - mówi Michał Komar, publicysta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Był zawsze zwrócony w stronę życia". Pożegnanie Marka Nowakowskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2014 22:00
– W przeciwieństwie do wielu pisarzy nie był egocentrykiem. Nie mówił o sobie, lecz interesował się ludźmi i otaczającą go rzeczywistością – mówił w Dwójce pisarz Kazimierz Orłoś, wspominając Marka Nowakowskiego w dniu jego pogrzebu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ostatnia książka Marka Nowakowskiego. Posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2014 11:00
Zapraszamy do wysłuchania fragmentów "Dziennika podróży w przeszłość" Marka Nowakowskiego w interpretacji Damiana Damięckiego.
rozwiń zwiń