Krzysztof Zaleski. Wspomnienia byłego dyrektora Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2017 13:00
W związku z 9. rocznicą śmierci znakomitego reżysera, aktora, ale też szefa Programu II Polskiego Radia przypomnieliśmy jego opowieści zachowane w radiowych archiwach.
Audio
  • Archiwalne wspomnienia Krzysztofa Zaleskiego na temat swego rodowodu, dojrzewania i studiach w latach 60. XX w. (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Archiwalne wspomnienia Krzysztofa Zaleskiego na temat studiów i lektur na warszawskiej polonistyce (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Krzysztof Zaleski opowiada o tym, jak został reżyserem (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Krzysztof Zaleski o fascynacji filmem i swych debiutach aktorskich (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Krzysztof Zaleski o tym, jak ważne są w życiu przyjaźnie (Głosy z przeszłości/Dwójka)
Krzysztof Zaleski
Krzysztof ZaleskiFoto: PAP/Ireneusz Sobieszczuk

Krzysztof Zaleski był aktorem charakterystycznym, chętnie obsadzanym w rolach kanciarzy, przestępców i ludzi cynicznych. Scenarzysta Wojciech Tomczyk określił go kiedyś w Dwójce mianem najbardziej charakterystycznej twarzy kina moralnego niepokoju, ale też najgenialniejszym epizodystą w całym kinie powojennym. Krzysztof Zalewski był też reżyserem spektakli i słuchowisk. Od 2006 roku jako główny reżyser kierował Teatrem Polskiego Radia, zaś w 2007 roku został dyrektorem Programu Drugiego Polskiego Radia. Zmarł po ciężkiej chorobie 20 października 2008 roku.

***

Tytuł audycji: Głosy z przeszłości

Przygotował: Małgorzata Szymankiewicz

Z nagrań archiwalnych: Krzysztof Zaleski (reżyser, aktor, szef Programu II Polskiego Radia)

Data emisji: 16-20.10.2017

Godzina emisji: 12.45

bch/mz

Czytaj także

Krzysztof Zaleski był wielki także w sposobie, w jaki odchodził

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2013 12:00
- Był najuczciwszym człowiekiem, jakiego znałam, i często przez to cierpiał. Dzięki Bogu ostatnie dwa lata spędził w radiu. Mówił, że nigdzie indziej nie odczuł tyle akceptacji i miłości. To najszczęśliwszy okres w jego życiu, choć wiedział, że wszystko się zaraz skończy... - wspominała w Dwójce męża, Krzysztofa Zaleskiego Maria Pakulnis.
rozwiń zwiń