Szymon Godziemba-Trytek i kompozycje bożonarodzeniowe

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 11:02
"Nie podążać za, lecz trwać w" - to dewiza Szymona Godziemby-Trytka, którą realizuje on w muzyce religijnej; sięga w niej po tradycyjne teksty łacińskie oraz po gwarę - bo kultura, której tradycja trwała dzięki przekazom ustnym jest dla niego bardzo ważna!
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shuterstock/Africa Studio

Posłuchaj
59:08 2020_12_23_22_01_42_PR2_Nowa_Polska.mp3 Szymon Godziemba-Trytek i kompozycje bożonarodzeniowe (Nowa Polska/Dwójka)

To, co uniwersalne i to, co lokalne w połączeniu ze szczególnym talentem kompozytora do tworzenia brzmień iskrzących, nasyconych, daje jego muzyce niepowtarzalny rys. 

Bohaterem przedświątecznej audycji cyklu "Nowa Polska" był Szymon Godziemba-Trytek, (rocznik, 1988), słuchaliśmy między innymi bożonarodzeniowego motetu "Hodie scietis qua veniet Domine" oraz "Crux Christi salva nos".

Wśród wykonawców: Chór Polskiego Radia w Krakowie, Maria Piotrowska-Bogalecka, Vaclovas Augustinas, Helena Bregar, Jan Jakub Monowid, Leszek Lorent.

***

Tytuł audycji: Nowa Polska 

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Data emisji: 23.12.2020

Godzina emisji: 22.00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Różne brzmienia muzyki współczesnej

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 08:08
Ostatnie dni grudnia, 2020 roku i koniec drugiej dekady XXI wieku, do tego Nowy Początek. Między innymi początek zimy. Ten szczególny moment nie przyniósł w "Nocnej strefie" górnolotnych podsumowań, ale było kilka nagrań kończącego się dziesięciolecia, w których pojawiły się i rozkwitły fascynujące, nowe zjawiska w muzyce nowej.
rozwiń zwiń