Rafał Janiak - kompozytor, który czerpie z tradycji muzyki symfonicznej

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2022 08:40
W przededniu 36. urodzin artysty w audycji z cyklu "Nowa Polska" zaprosiliśmy na spotkanie z Rafałem Janiakiem i jego bardzo zróżnicowaną pod względem formy muzyką.
Rafał Janiak
Rafał JaniakFoto: Anita Wąsik-Płocińska

Rafał Janiak, dyrygent i kompozytor, tradycję muzyki symfonicznej zna od podszewki - i jest to ogromny atut jego twórczości, o czym przekonywaliśmy w radiowej Dwójce. W dodatku sporą część muzyki artysta komponuje dla żony, Kamili Wąsik-Janiak - wybitnej skrzypaczki, której energetyczną grę cechuje tak rzadko spotykany dziś indywidualny, niepowtarzalny ton.

Koncert skrzypcowy. Opera. Kameralistyka. Pieśni - jest w czym wybierać!

Program:

  • Rafał Janiak After hours of muteness, wyk. Magdalena Bojanowicz – wiolonczela, Maciej Frąckiewicz – akordeon,
  • Koncert skrzypcowy, wyk. Kamila Wąsik-Janiak - skrzypce, Narodowa Orkiestra Symfoniczna polskiego Rada, dyr. Michał Janiak,
  • Rafał Janiak 5 Pieśni zdradzonej do słów Mariusza Jagiełły, wyk. Joanna Freszel – sopran, Kamila Wąsik-Janiak - skrzypce, Dominik Płociński – wiolonczela, Zuzanna Elster – harfa, Łukasz Piotrowski – instrumenty perkusyjne.

***

"Nowa Polska" to cykl audycji poświęconych najważniejszym utworom polskiej muzyki współczesnej ostatnich trzech dekad, od 1989 roku. Emisja na antenie Programu 2 Polskiego Radia w każdy wtorek w godz. 22.00-23.00.

Posłuchaj
60:04 2022_06_01 21_59_50_PR2_Nowa_Polska.mp3 Rafał Janiak - kompozytor, który czerpie z tradycji muzyki symfonicznej (Nowa Polska/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nowa Polska

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Data emisji: 1.06.2022

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Alicja Gronau - podróż do krainy muzycznych czarów

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2022 11:39
Starożytny Pitagorejczyk był jednocześnie matematykiem, astronomem i teoretykiem muzyki, a tradycja łączenia kompozycji muzycznej z teoretycznym nad nią namysłem przetrwała na wielu współczesnych uczelniach muzycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Monika Szpyrka rzeźbi w dźwiękach

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 06:49
Granie rezonansem i ciemne kotłujące się brzmienia; estetyka błędu i złożona prostota dźwiękowej materii - Monika Szpyrka lubi rzeźbić w dźwiękach, nie ogranicza się jednak do czysto muzycznej estetyki, jej celem jest rezonowanie ze światem i jego wyzwaniami.
rozwiń zwiń