Poznańskie wydanie "Nowej Polski"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2023 23:00
Poznań, poznańskie zespoły muzyki nowej i poznańska kompozytorka Ewa Fabiańska-Jelińska byli gośćmi tej odsłony cyklu "Nowa Polska".
Ewa Fabiańska-Jelińska
Ewa Fabiańska-JelińskaFoto: Ksenia Shaushyshvili

Ewa Fabiańska-Jelińska uczyła się kompozycji od najmłodszych lat, początkowo w klasie Magdaleny Cynk w Zespole Szkół Muzycznych im. K. Szymanowskiego w Toruniu. W 2013 roku ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. Zbigniewa Kozuba. Jest także absolwentką studiów podyplomowych z kompozycji (2014) w uczelni Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu pod kierunkiem prof. Reinharda Kargera. W roku 2016 uzyskała stopień doktora w dziedzinie sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej kompozycja i teoria muzyki.

Jej utwory są niezwykle często wykonywane w kraju oraz podczas licznych prestiżowych festiwali i koncertów muzyki współczesnej w Europie (Austria, Belgia, Francja, Czechy, Litwa, Dania, Estonia, Grecja, Hiszpania, Portugalia, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Niemcy, Włochy, Norwegia, Majorka, Słowenia, Szwecja, Ukraina, Islandia), Azji (Indonezja, Iran, Korea Południowa, Tajlandia, Wietnam) oraz Ameryce Północnej (Nowy Jork, Oklahoma City, Nowy Meksyk, Kansas, New Jersey).

Czytaj też:

Kompozycja artystki "Trzy Tańce Polskie" na kwintet dęty blaszany została zakwalifikowana przez międzynarodowe jury oraz wykonana w 2016 roku podczas jednego z najważniejszych festiwali muzyki nowej na świecie - Światowych Dni Muzyki w Korei Południowej, który jest organizowany przez Międzynarodowe Towarzystwo Muzyki Współczesnej (ISCM). Kompozytorka była jedną z najmłodszych uczestniczek tego Festiwalu. W 2018 roku jej utwór Medytacja III został wybrany spośród ponad 1000 kompozycji do wykonania w ramach SCI Conference na Uniwersytecie w Nowym Meksyku (USA).

W audycji pojawiła się muzyka zakorzeniona w tradycji, ale z niespodziankami.

Kompozytorka: Ewa Fabiańska-Jelińska; zespoły: Sepia Ensemble, TrombQuartet i Duo Wolańska/Gajda, a także soliści: Mari Rutkowska i Magdalena Jakubska-Szymiec. 

(wykorzystano informacje ze strony www.jelinska.com)

Posłuchaj
59:07 2023_02_16 21_59_56_PR2_Nowa_Polska.mp3 Poznańskie wydanie audycji - Ewa Fabiańska-Jelińska (Nowa Polska/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nowa Polska

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Gość: Ewa Fabiańska-Jelińska (kompozytorka)

Data emisji: 16.02.2023

Godzina emisji: 22.00

mo


Czytaj także

Piotr Moss i jego Koncert klarnetowy oraz Zoo-suita

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2023 23:00
Taniec postu z karnawałem, który nie wiadomo czy bardziej prowokuje do płaczu, czy do śmiechu - taka jest muzyka bohatera kolejnej odsłony cyklu "Nowa Polska", Piotra Mossa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Aurea". Kompozycja-instalacja Jarosława Siwińskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2023 23:00
Gościem tego wydania audycji z cyklu "Nowa Polska" był kompozytor Jarosław Siwiński, autor utworu "Aurea". 
rozwiń zwiń