Maja Miro - improwizacja, komponowanie i gra na fletach historycznych

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2024 23:00
O swojej najnowszej płycie, ale też o niekonwencjonalnych technikach gry na dawnych fletach opowiedziała w tym wydaniu audycji z cyklu "Nowa Polska" Maja Miro. 
Maja Miro
Maja MiroFoto: Daria Szczygieł/materiały promocyjne

Wielowątkowa płyta

Najnowsza płyta flecistki specjalizującej się w grze na fletach historycznych splata w jedno kilka historii: opowieść o XVIII-wiecznym flecie wydobytym z dna Bałtyku z historią balansowania na granicy życia i śmierci białoruskiego żołnierza walczącego o wolną Ukrainę; opowieść o morskich odmętach z poszukiwaniem życia tam, gdzie wszystko jest walką o przetrwanie.

"Sonabularium (słownik brzmień)" - taki jest tytuł muzycznej suity stworzonej przez Maję Miro we współpracy z perkusistką Patrycją Betlej oraz Krzysztofem Arszynem Topolskim i Oskarem Tomalą.

Maja Miro w "Nowej Polsce"

Kompozytorka była gościem audycji, opowiedziała o wielowarstwowej i fascynującej koncepcji utworu oraz o niekonwencjonalnych technikach gry na dawnych fletach, które rozwija we własnej muzyce – improwizowanej i komponowanej.

Słuchając tej muzyki można odnieść wrażenie, że na początku był dźwięk...


Posłuchaj
53:26 2024_03_07 22_03_14_Dwojka_Nowa_Polska.mp3 Maja Miro - improwizacja, komponowanie i gra na fletach historycznych (Nowa Polska/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nowa Polska

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Gość: Maja Miro (kompozytorka i flecistka)

Data emisji: 7.03.2024

Godzina emisji: 22.00

pg/mo

Czytaj także

Maja Miro: chcę być ciszej

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2024 01:00
Słuchacze Dwójki znają Maję Miro głównie jako multiflecistkę, która próbuje przełożyć melodie ze starych kancjonałów czy elementy muzyki tradycyjnej na język współczesny. Miło nam dołożyć - za "Rozmów improwizowanych" - kolejne, bardziej osobiste wątki do portretu (czy autoportretu) tej wszechstronnej artystki i nietuzinkowej postaci.
rozwiń zwiń