Alek Nowak i "Niebo w Niedabylu"

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2023 23:00
Klarnet to czy dźwięk syntetyczny? Początek utworu Alka Nowaka "Niebo w Niedabylu" sprawia, że wrzuceni jesteśmy w sam środek tego, co charakteryzuje większość współczesnych utworów: nowego podejścia do kolorystyki tradycyjnych instrumentów. Jaki jest tego cel?
Niedabyl, to koniec niejednego świata
Niedabyl, to koniec niejednego świataFoto: Shutterstock.com / JJSINA

Z pewnością jest to sposób na otwarcie drzwi do czarodziejskiego ogrodu wyobraźni. Sposób na przejście na drugą stronę lustra...

Alek Nowak i jego unikatowa muzyczna wyobraźnia - to temat tej odsłony cyklu "Nowa Polska" .

W programie między innymi utwór na saksofon sopranowy i orkiestrę "Niebo w Niedabylu", a wśród wykonawców Joanna Freszel, Jan Jakub Monowid, Sebastian Szumski, Marcin Światkiewicz, Bartłomiej Duś, Szymon Bywalec.

Niedabyl? Gdzież to jest? Wieś położona odrobinę na wschód od środka Europy.

Czytaj też:

Aleksander Nowak urodził się w roku 1979 w Gliwicach. Komponuje muzykę instrumentalną i wokalno-instrumentalną, sporadycznie sięgając także po środki elektroniczne. Jego utwory wykonywane są w Polsce a z rzadka także poza jej granicami. Katalog utworów obejmuje ponad 40 przykładów różnych gatunków, od utworów solowych, przez pieśni i kameralistykę po kompozycje symfoniczne.

Istotne miejsce w jego twórczości zajmują opera i dramat muzyczny. Ma na swym koncie kilka utworów zaliczanych do tej kategorii, pisanych często we współpracy ze współczesnymi pisarzami.

(źródło: aleknowak.com)

Posłuchaj
59:03 2023_01_05 22_00_27_Dwojka_Nowa_Polska.mp3 Alek Nowak i "Niebo w Niedabylu" (Nowa Polska/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nowa Polska

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Data emisji: 5.01.2023

Godzina emisji: 22.00

mo

Czytaj także

Alek Nowak i Agata Zubel w języku lożban

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 00:55
Wrócił przegląd tego, co najciekawsze na scenie muzyki współczesnej - "Nowa Polska". Zaczęliśmy od utworu, w którym kompozytor Aleksander Nowak dowodzi, że potencjał modernizmu sprzed ponad 100 lat nie został jeszcze wyczerpany.
rozwiń zwiń