Polskie Radio
Section05
Aleksander Nowak

Tomasz Konieczny: Alek Nowak to kompozytor myślący teatralnie

- Aleksander Nowak to kompozytor, który dobrze wie, dla kogo pisze, orientuje się w możliwościach głosowych. Są to utwory wymagające, trzeba się ich nauczyć i je wyćwiczyć. Ta współpraca układa się nam dobrze, powstanie opera do "Wesela" Wyspiańskiego. Alek Nowak jako kompozytor myślący teatralnie poradzi sobie z tym świetnie - mówił w Dwójce znakomity bas-baryton Tomasz Konieczny.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Konieczny Dwójka opera poezja Bolesław Leśmian Jakub Kukla

Koryfeusz Muzyki Polskiej - znamy laureatów!

- Czuję się zachęcona do tego, by nie poddawać się w tworzeniu. Ta nagroda potwierdza, że są ludzie, którzy chcą słuchać tego, co robię - mówiła w Dwójce Kinga Głyk – basistka, jedna z laureatek nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2021. Wręczono je w niedzielę (14.11) najwybitniejszym przedstawicielom środowiska muzycznego za dokonania w minionym sezonie artystycznym.
Zobacz więcej na temat:  Koryfeusz Muzyki Polskiej Paweł Siwek Dwójka KULTURA Kinga Głyk Lidia Grychtołówna

Koryfeusze: przewodnicy po współczesnych meandrach polskiej muzyki

Podczas uroczystej gali, która odbyła się 7 listopada, ogłoszono laureatów 10. już edycji nagrody polskiego środowiska muzycznego Koryfeusze Muzyki Polskiej 2020. Wśród nich znaleźli się Bartek Wąsik i Aleksander Nowak. Warto przypomnieć, że nad wydarzeniem, organizowanym przez Instytut Muzyki i Tańca, patronat objęło Polskie Radio, a w tym roku po raz pierwszy gala była obecna równocześnie w TVP Kultura, w radiu oraz w internecie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA MUZYKA opera Szczepan Twardoch Koryfeusz Muzyki Polskiej Polskie Radio Bartek Wąsik Kwadrofonik Piotr Majewski Trójka

"Syrena. Melodrama æterna". Alek Nowak: woda ma tu głęboką symbolikę

- Nie mogę powiedzieć żeby "Syrena" powstała bezpośrednio jako doświadczenie morskie, natomiast to było istotne i wywarło na mnie duży wpływ. Bardzo dużo jest tu wątków muzycznych, które w trakcie rejsów wręcz uporczywie kołatały mi się po głowie - mówił w Dwójce Alek Nowak, twórca dramatu muzycznego do autorskiego tekstu Szczepana Twardocha. Utwór zabrzmiał premierowo podczas tegorocznej odsłony festiwalu Auksodrone.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka opera Szczepan Twardoch KULTURA

Alek Nowak: "Drach" wydobywa niejednoznaczną prawdę o człowieku

- Rozumiem "Dracha" jako odniesienie się do bardzo istotnych wątków osobistych u Szczepana Twardocha, natomiast dla mnie to jest temat dużo szerszy, niż sam Śląsk - opowiadał gość Dwójki, jeden z najwybitniejszych kompozytorów swojego pokolenia, twórca dramatu muzycznego, który będzie miał swoją premierę na festiwalu Auksodrone w Tychach.
Zobacz więcej na temat:  kompozytor TEATR KULTURA spektakl Szczepan Twardoch Paweł Siwek