Marek Moś o Wojciechu Kilarze

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2022 17:01
Gościem Adama Sztaby był Marek Moś, który wspominał Wojciecha Kilara.
Marek Moś i Adam Sztaba
Marek Moś i Adam SztabaFoto: Ola Baszun

Wojciech Kilar urodził się 17 lipca 1932 r. we Lwowie. Lata wczesnej młodości spędził w Rzeszowie (jest honorowym obywatelem tego miasta) i Krakowie. W 1955 r. ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach, gdzie studiował grę na fortepianie i kompozycję w klasie Bolesława Woytowicza.

W 1957 r. wziął udział w Międzynarodowych Kursach Wakacyjnych Nowej Muzyki w Darmstadt w Niemczech. Edukację muzyczną uzupełniał następnie w latach 1959-1960 jako stypendysta rządu francuskiego w Paryżu. Uczęszczał na zajęcia kompozycji do Nadii Boulanger.

Karierę kompozytora rozpoczął pod koniec lat 50. na festiwalu Warszawska Jesień. Od początku lat 60. współtworzył, wraz z Krzysztofem Pendereckim i Henrykiem Mikołajem Góreckim, polską szkołę awangardową oraz nowy kierunek we współczesnej muzyce, zwany sonoryzmem. W 1974 r. skomponował swój słynny poemat symfoniczny "Krzesany". Od tamtego czasu uchodził za czołowego przedstawiciela polskiej awangardy muzycznej. Na jego wczesne kompozycje wpływ miały m.in. twórczość Igora Strawińskiego i Beli Bartoka oraz jazz.

Wojciech Kilar był także niezwykle cenionym kompozytorem muzyki filmowej - współpracował z wieloma sławnymi reżyserami, m.in. z Jane Campion, Romanem Polańskim, Kazimierzem Kutzem, Krzysztofem Zanussim, Andrzejem Wajdą i Krzysztofem Kieślowskim czy Francisem Fordem Coppolą - to właśnie muzyka do filmu "Dracula" Coppoli przyniosła Kilarowi międzynarodową sławę.

Playlista audycji:

Stanisław Moniuszko & Jan Antoni Czeczot - Kum i kuma (Kasia Moś & Mateusz Moś, Mateusz Kołakowski, Maciej Magnuski, Tomasz Mądzielewski, AUKSO cond. Marek Moś, arr. Mateusz Moś & Mateusz Kołakowski)

Wojciech Kilar - Krzesany, fragment (AUKSO, cond. Marek Moś)

Wojciech Kilar - Kościelec 1909, fragment (AUKSO, cond. Marek Moś)

Wojciech Kilar - Exodus, fragment (AUKSO, cond. Marek Moś)

Wojciech Kilar - Siwa mgła, fragment (Wiesław Ochman, AUKSO, cond. Marek Moś)

Wojciech Kilar - Orawa, fragment (AUKSO, cond. Marek Moś)

Wojciech Kilar - Ricordanza (AUKSO, cond. Marek Moś)

Wojciech Kilar - Wokaliza z filmu "Obce ciało" (Kasia Moś, AUKSO, cond. Marek Moś, arr. Mariusz Obijalski)


Posłuchaj
120:21 2021_05_30 17_01_01_PR2_Party_tur.mp3 Marek Moś o Wojciechu Kilarze (Party-tur/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Party-tur 

Prowadził: Adam Sztaba

Gość: Marek Moś

Data emisji: 30.05.2021 i 24.07.2022

Godzina emisji: 17.00