Polskie Radio
Section05
Wojciech Kilar

Wojciech Kilar. Wspomnienie w 90. rocznicę urodzin

Wojciech Kilar, kompozytor muzyki filmowej i poważnej, obchodziłby w tym roku 90. urodziny. Napisał muzykę do ogromnej liczby filmów, takich jak m.in. "Pan Tadeusz", "Pianista", "Zemsta". Jest także autorem wielu wspaniałych utworów symfonicznych, takich jak "Krzesany", "Orawa", "Kościelec". Zmarł 29 grudnia 2013 w Katowicach. 
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Wojciech Kilar fortepian Francis Ford Coppola FILM MUZYKA Rzeszów Adam Rozlach Śląsk Roman Polański Hollywood

Wojciech Kilar: muzykę pisałem dla własnej przyjemności

- Nigdy niczego nie koncypowałem, nie zastanawiałem się nad drogą, którą mam iść. Mam nadzieję, że dzięki temu powstało kilka utworów, które nie są jedynie wytworem czystego rzemiosła, a szczerą wypowiedzią człowieka - mówił Wojciech Kilar w jednym z archiwalnych nagrań Dwójki. W niedzielę 17 lipca minie 90. rocznica urodzin wybitnego kompozytora. Z tej okazji w cyklu "Głosy z przeszłości" przypomnieliśmy fragmenty nagranych z nim rozmów.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Kilar MUZYKA KULTURA muzyka współczesna rocznica śmierć Dwójka

"Missa pro pace" na zakończenie sezonu Orkiestry Polskiego Radia

"Missa pro pace" Wojciecha Kilara na zakończenie sezonu artystycznego Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. Koncert odbędzie się w najbliższą sobotę, 25 czerwca, w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego. - Kończymy wielkim dziełem oratoryjnym, które wybraliśmy nieprzypadkowo - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Krzysztof Kur, dyrektor Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  piosenka płyta muzyka rozrywkowa Marcin Kusy Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie Wojciech Kilar muzyka klasyczna

Michał Klauza: dla Orkiestry Polskiego Radia to był trudny sezon

- Każdy czas wojenny niesie za sobą wyzwania reorganizacji emocjonalnej. Od lutego zmieniliśmy drugą połowę naszego sezonu, włączając do programu utwory kompozytorów ukraińskich i zapraszając artystów z Ukrainy. Ten podsumowujący sobotni wieczór miał być inny, ale zachęcimy słuchaczy do refleksji i zadumy - mówił w Dwójce Michał Klauza, dyrektor Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie Dwójka Michał Klauza Paweł Siwek Wojciech Kilar