Eliza Kącka: wróciłam do książek Lema

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2020 19:09
- Jeśli chodzi o tego autora, pokłady sensów są tu tak wielopoziomowe, że dla mnie jest to nieustające pole eksploracji, ciągle mam nowe tropy – podkreślała w Dwójce dr Eliza Kącka, opowiadając o swojej ponownej lekturze książek Stanisława Lema.
Audio
  • Lekturowe rekomendacje dr Elizy Kąckiej (Literackie witaminy/Dwójka)
zdj. il.
zdj. il.Foto: shutterstock.com/Sergey Nivens

shutterstock_czytanie 1200.jpg
Tomasz Różycki: czytanie tej książki okazało się uzależnieniem

- Wróciłam na przykład do "Edenu". Jednym z podnoszonych tu przez Lema problemów jest niemożność wysłowienia się, autyzm komunikacyjny – mówiła literaturoznawczyni. Jak zauważyła, wielkie pytania, które stawiał w swoich tekstach Stanisław Lem, wciąż są aktualne, choćby te o postęp, rozwój, o "klęskę postępu".

Przywołując innych autorów, których w tym szczególnym czasie społecznej izolacji można polecić, Eliza Kącka podkreślała, że z dwóch lekturowych kierunków: ucieczki i przyglądaniu się temu, co trudne, wybiera to drugie. - Raczej "pogłębiacze niepokoju" niż ucieczki – przyznała.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, w której również o powrotach do Andersena czy o książkach Izabeli Stachowicz, "dobrej narracji kobiecej".

Dr Eliza Kącka jest związana z Wydziałem Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Opublikowała min. książkę „Stanisław Brzozowski wobec Cypriana Norwida”. 

Czekamy także na Państwa opowieści o książkach, które w tym trudnym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl 

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: dr Eliza Kącka (literaturoznawczyni)

Data emisji: 26.05.2020

Godzina emisji: 16.45