Prof. Katarzyna Kuczyńska-Koschany: jestem czytelniczką nieustanną i wszystkiego

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 17:00
- Poezja jest czymś, co podtrzymuje na duchu, nawet jeśli jest niepomiernie smutna. Ważne jest to, żeby nie przestawać czytać - mówiła w Dwójce prof. Katarzyna Kuczyńska-Koschany.
Okładki książek
Okładki książekFoto: mat. prasowe

Posłuchaj
08:53 Dwójka 15 luty 2021 literackie_witaminy.mp3 Prof. Katarzyna Kuczyńska-Koszany o swoich lekturach (Literackie witaminy/Dwójka)

 

- Jeśli miałabym coś polecić to naszych poetów z polskiej pierwszej dziesiątki, czyli Szymborską, Miłosza, Różewicza, Herberta, Ficowskiego, Hartwig, Miłobędzką, zawsze warto do nich wracać - mówiła prof. Katarzyna Kuczyńską-Koschany.

Książki, do których nasz gość wraca przez całe życie to "Nędznicy" Wiktora Hugo, poezje Rimbaud, książki Juliana Barnesa, ostatnio "Człowiek w czerwonym płaszczu". - Z nowości polecam książkę Piotra Sommera "Ładne rzeczy". To książka, która nawiązuje do czytania o guście i smaku - mówiła literaturoznawczyni. 

- Jeśli chodzi o moje olśnienia czytelnicze to jest to m.in. "Ludzie na moście" Wisławy Szymborskiej (byłam wtedy w liceum) - mówiła prof. Katarzyna Kuczyńska-Koschany.

Julian Barnes - "Mężczyzna w czerwonym płaszczu"

Latem 1885 roku trzech Francuzów przyjechało do Londynu na kilkudniowe zakupy. Jeden z nich był księciem, jeden hrabią, a trzeci zwykłym człowiekiem o włoskim nazwisku, który cztery lata wcześniej został bohaterem jednego z najbardziej znanych portretów Johna Singera Sargenta. Zwykłym człowiekiem był Samuel Pozzi, lekarz dobrego towarzystwa, pionier ginekologii i wolnomyśliciel – racjonalny naukowiec z niezwykle skomplikowanym życiem osobistym.

Życie Pozziego toczyło się na tle paryskiej Belle Epoque. Piękny wiek przepychu i przyjemności często ukazywał swoją brzydką stronę: histeryczną, narcystyczną, dekadencką i pełną przemocy, czas szerzących się uprzedzeń i ideologii krwi i ziemi, który miał w sobie więcej podobieństw do naszego wieku, niż możemy to sobie wyobrazić.

"Mężczyzna w czerwonym płaszczu" jest świeżym, a jednocześnie oryginalnym portretem Belle Epoque – jej bohaterów i łajdaków, pisarzy, artystów i myślicieli – i życia człowieka, który wyprzedzał swój czas. Błyskotliwa, zaskakująca i poprzedzona głębokimi badaniami nowa książka Juliana Barnesa oświetla owocną i długotrwałą wymianę idei pomiędzy Wielką Brytanią i Francją oraz stanowi przekonujący argument za utrzymaniem jej przy życiu.

Piotr Sommer - "Ładne rzeczy"

Wykład Piotra Sommera, który miał być wygłoszony na żywo podczas festiwalu Europejski Poeta Wolności 2020, ukazał się pod tytułem "Ładne rzeczy (tekst do odczytania)" nakładem wydawnictwa Instytutu Kultury Miejskiej. 

Tytuł "Ładne rzeczy" nawiązuje do rozmowy otwierającej publikację, w której autor spotyka się z jurorem "pewnej znaczącej nagrody literackiej". Piotr Sommer pyta, czy "ładne w tym roku są prozy czy ładne poezje w zgłoszeniach?" W odpowiedzi otrzymuje informację, że wszystko do siebie podobne i w poezji też "właściwie jakoś płasko". Od tego momentu autor wciąga nas w opowieść o poezji, tłumaczeniach, gustach, szczęściu. To wartka lektura, w której poezja – nie wprost – stanowi sedno.

Powyższe opisy pochodzą od wydawców.


Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl.

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: prof. Katarzyna Kuczyńska-Koszany (literaturoznawczyni)

Data emisji: 15.02.2020

Godzina emisji: 16.45

nk

Zobacz więcej na temat: literatura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak