Prof. Dariusz Pawelec: "Sama niewinność" Wirpszy to powieść o kłamstwie

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 20:58
- "Sama niewinność" to nieistniejąca w naszej świadomości polska powieść, napisana w roku 1974 przez Witolda Wirpsza, który znany jest bardziej jako poeta. To niesamowita opowieść o czasach komunistycznych - opowiadał w Dwójce Prof. Dariusz Pawelec, krytyk i literaturoznawca.
Witold Wirpsza
Witold WirpszaFoto: SZ-Photo/Forum

Posłuchaj
09:03 Witaminy 1.03.mp3 Prof. Dariusz Pawelec i jego książkowe polecenia (Literackie witaminy/Dwójka)

Prof. Dariusz Pawelec zdradził, że jako wykładowca akademicki nie może wiele czasu poświęcać na literatury, które czyta wyłącznie dla przyjemności. Jednak teksty naukowe, którym się przygląda, często są tekstami literackimi, dlatego przygody badawcze mogą się zamienić w literackie fascynacje.

Jedną z nich jest powieść Witolda Wirpszy "Sama niewinność". - Rzecz nie ukazała się za życia poety i pisarza. Ukazał się wyłącznie krótki fragment w czasopiśmie, stąd w ogóle było wiadomo, że istnieje. Okazało się, że maszynopis spoczywał w Bibliotece Polskiej w Rapperswilu w Szwajcarii w archiwum slawistyki. Dzięki temu mogliśmy poznać tę niesamowitą powieść, która nie zdążyła na swój czas - wyjaśnił literaturoznawca.

- Wydaje się, że ta powieść ma w sobie pewną świeżość i chociaż opowiada o czasach komunistycznych, to jest bardzo mocno symboliczna, paraboliczna. I ta opowieść, która się w niej rozgrywa wiele nam może powiedzieć także o naszej współczesnej rzeczywistości.

Czytaj też:

Bohaterem książki jest socjalistyczny milioner, czyli działacz partyjny, który po burzliwej karierze tuż po wojnie skierowany zostaje do licznych gospodarczych placówek, na których dorabia się ogromnego majątku. - W tajemniczych okolicznościach spotyka się ze studentką socjologii, której zadaniem jest spisanie wspomnieć związanych z wojną, pobytem w oflagu i z wszystkimi sytuacjami, które spotkały go w karierze gospodarczej - opowiadał gość audycji.

- Rozgrywa się psychodrama między tymi dwiema postaciami. Nawiązuje się tajemnicza nić porozumienia, konfliktów, nawet jest podejrzenie, że studentka została przysłana przez Służby Bezpieczeństwa. Miejscami rozgrywa się coś na kształt thrillera.

Czytaj też:

Zdaniem prof. Dariusza Pawelca, głównym bohaterem powieści Witolda Wirpszy jest kłamstwo. - Ono jest obecne być może w wypowiedziach głównego bohatera, ale też w tym, co czyni z jego wspomnieniami studentka. Bo przecież każda notacja powoduje, że ta opowieść nabiera innego kształtu. Ta powieść jest też pełna złotych myśli o kłamstwie i prawdzie. Serdecznie ją polecam.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl.

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: prof. Dariusz Pawelec (literaturoznawca, krytyk, wykładowca akademicki)

Data emisji: 1.03.2021

Godzina emisji: 16.45

am