Iwona Sobotka i Zofia Łałak: arie na sopran i fortepian. ZOBACZ WIDEO

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2021 07:37
 - Będą mieli Państwo okazję posłuchać bardzo różnorodnego programu, w którym zagoszczą arie, te słynne i te mniej znane - mówiła pianistka Zofia Łałak, która w "Domówce z Dwójką" wystąpiła wspólnie z sopranistką Iwoną Sobotką.
Domówka z Dwójką: Iwona Sobotka i Zofia Łałak
Domówka z Dwójką: Iwona Sobotka i Zofia ŁałakFoto: PR

Zobacz wideo:


1200x660_Szymon-Komasa,-Marcin-Kozieł_1.jpg
Szymon Komasa i Marcin Kozieł w Wiedniu [WIDEO]

Iwona Sobotka to absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, wychowanka Toma Krause'a w Escuela Superior de Música Reina Sofía w Madrycie. Znakomita śpiewaczka jest laureatką wielu konkursów krajowych i międzynarodowych, w tym: I nagrody w East and West International Artists Audition w Nowym Jorku oraz Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Muzycznego Królowej Elżbiety w Brukseli.

Zobacz wszystkie koncerty z cyku "Domówka z Dwójką" >>>

Nagrała m.in.: płytę solową ze zbiorem pieśni Karola Szymanowskiego dla Channel Classics, uhonorowaną nagrodą Fryderyk; albumy z pieśniami Szymanowskiego (jesienią 2006, EMI Classics z udziałem City of Birmingham Symphony Orchestra pod dyrekcją Sir Simona Rattle'a, a rok później "Pieśni z orkiestrą", z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Kazimierza Korda).

Śpiewaczka we wrześniu 2007 roku zadebiutowała na deskach Opéra National de Paris pod batutą Sylvaina Camberlinga. Od tego czasu regularnie pojawia się scenach operowych całej Europy.

Utalentowany duet

Zofia Łałak grę na fortepianie studiowała w Królewskim Konserwatorium w Brukseli (dyplom z wyróżnieniem). Swoje umiejętności doskonaliła podczas studiów podyplomowych w Accademia di Musica di Pinerolo, a w zakresie kameralistyki – w Konilijk Konservatorium van Brussel.

Brała udział w wielu kursach mistrzowskich, m.in. w Paryżu, Pradze czy Izraelu. Odbyła również serię kursów wykonawczych i koncertów na instrumentach historycznych (pianoforte i fortepian romantyczny). W latach 2012-18 roku pracowała jako wykładowca w klasie fortepianu Królewskiego Konserwatorium w Brukseli oraz międzynarodowych szkołach na terenie Belgii i Włoch.

Koncertowała w większości krajów europejskich, w Azji i w Australii. Dokonała nagrań dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej i Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Była stypendystką polskich i zagranicznych instytucji kulturalnych, otrzymała nagrodę im. Sary Lahat, nagrodę specjalną "Prix du patrimoine" i "Prix Belvaux" za wybitne sukcesy artystyczne.​

Jej bogaty repertuar skupia się głównie na literaturze XIX wieku, co daje rezultat w chęci przybliżenia publiczności oryginalnego brzmienia poprzez użycie fortepianu z epoki romantyzmu. 

Podczas spotkania ze słuchaczami Programu 2 Polskiego Radia artystki zaprezentowały arie - nie tylko te znane z oper Giacomo Pucciniego.

***

Koncert transmitowaliśmy 20 lutego, o godz. 19.00 na antenie PR2, stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Polskiego Radia.

Zobacz więcej na temat: Domówka w Dwójce
Czytaj także

"Domówka z Dwójką". Ania Karpowicz, Aleksandra Świgut i… ludzki głos [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2021 20:00
– Gramy program "Śmierć i dziewczyna" inspirowany brzmieniem ludzkiego głosu – mówią Ania Karpowicz i Aleksandra Świgut.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rappé, Kryger, Rutkowski w hołdzie Żeleńskiemu [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 09:31
W sobotę 23 stycznia minęła 100. rocznica śmierci Władysława Żeleńskiego. Tego dnia pieśni wybitnego kompozytora, nazywanego następcą Stanisława Moniuszki, w "Domówce z Dwójką" wykonały śpiewaczki Jadwiga Rappé (alt) i Urszula Kryger (mezzosopran) oraz pianista Mariusz Rutkowski.
rozwiń zwiń