Warszawska Jesień 2022. "To wyjątkowy festiwal"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 22:00
- Na "Warszawską Jesień" po dwóch latach przerwy wraca symfonika i duże składy. Zwracamy także uwagę na wyjątkowe sprzężenie zwrotne między wykonawcami a kompozytorami. Szczególna będzie również obecność muzyki ukraińskiej - mówił na antenie Dwójki Jerzy Kornowicz, dyrektor 65. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień". W piątkowy wieczór 16 września Dwójka transmitowała koncert inauguracyjny, a w jego przerwie wysłuchaliśmy rozmów z twórcami festiwalu.
Warszawska Jesień  2022
Warszawska Jesień 2022Foto: Mat. pras.
  • Tegoroczna "Warszawska Jesień" to 36 wydarzeń muzycznych, 26 prawykonań, 18 utworów zamówionych przez Festiwal oraz inne instytucje polskie i zagraniczne.
  • W programie dzieła 67 kompozytorek i kompozytorów, w tym 28 polskich lub mających związki z Polską.
  • Program 2 Polskiego Radia jest współorganizatorem 65. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień".

Fenomen połączeń między wykonawcami i kompozytorami

Jerzy Kornowicz podkreślił, że hasło tegorocznej "Warszawskiej Jesieni" odnosi do pewnego fenomenu. - Chodzi o zawiązywanie zespołów kameralnych i aktywność solistów, z czym mamy do czynienia szczególnie w ostatnich dwóch dekadach. Te zespoły działają jako fundacje, stowarzyszenia, firmy, bardzo ważne jest sprzężenie zwrotne między wykonawcami a kompozytorami. To pewien rodzaj fotografii w ruchu, bo to zjawisko dynamiczne - powiedział.

Powrót symfoniki

Dodał, że na festiwal po dwóch latach przerwy wraca symfonika i duże składy. - Na inauguracji – orkiestry Sinfonia Varsovia i Orkiestra Muzyki Nowej pod dyrekcją Szymona Bywalca w kompletnym cyklu Gérarda Griseya Les Espaces acoustiques, zaś na koncercie finałowym – Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej (z solistami) pod kierunkiem Vimbayi Kaziboniego z polskim prawykonaniem Tre Quadri Francesco Filideiego oraz trzema prawykonaniami utworów na orkiestrę i media elektroniczne Sama Pluty, Ally Zagaykevych i Rafała Ryterskiego - powiedział dyrektor festiwalu.

Skrzyżowanie dzieła muzycznego z teatralnym

Wymienił kilka ważnych wydarzeń tegorocznej edycji "Warszawskiej Jesieni". - Warto zwrócić uwagę na "Strefę dialogu - maraton kameralistów", koncert trwający ponad 5 godzin. Długo szukaliśmy sposobu, aby pokazać postać Rafała Augustyna, nie tylko jako kompozytora, ale również jako kulturoznawcy. Z wykształcenia jest polonistą, a jego "Verbalia" to rodzaj spektaklu, skrzyżowania dzieła muzycznego z teatralnym - mówił gość Dwójki.


Posłuchaj
27:27 2022_09_16 20_29_46_Dwojka_Letnia_promenada.mp3 Warszawska Jesień 2022. Rozmowy z twórcami festiwalu (Letnia promenada/Dwójka)

 

Szczególna obecność twórców ukraińskich

Jerzy Kornowicz mówił także o szczególnej obecności muzyki ukraińskiej na tegorocznej "Warszawskiej Jesieni". - Zaprezentujemy sześć postaci kompozytorek i kompozytorów. Będą to utwory: Katariny Gryvul, Anny Korsun, Lubawy Sydorenko, Bohdana Sehina, Bohdany Frolyak i Ally Zagaykevych. 

Świetnie napisana muzyka

Dyrygent Szymon Bywalec mówił o utworze, który usłyszeliśmy podczas inauguracji festiwalu. - Pierwsze części cyklu Gérarda Griseya mają już blisko 50 lat, jest dla muzyki XX wieku ważny. To świetne warsztatowe studium kompozytorskie, ale również po prostu świetnie napisana muzyka, wielkie dzieło. Spektrum tego utworu się rozszerza, najpierw to 7 instrumentów, a pod koniec to już duża orkiestra. Z jednej strony obszar akustyczny się powiększa, ale materiał, który wprowadza altówka w prologu, jest obecny aż do epilogu - opisywał.

Jubileusz Orkiestry Muzyki Nowej

Opowiedział również o połączeniu Sinfonii Varsovii i Orkiestry Muzyki Nowej podczas koncertu inauguracyjnego. - To znakomita okazja dla mnie i Orkiestry Muzyki Nowej, w tym roku obchodzimy 25-lecie istnienia. Mamy za sobą już pewną historię, czujemy się trochę nestorami muzyki nowej. Nasza perspektywa czasowa pozwala nam ustawić optykę inaczej niż w przypadku zespołów nowych. Duchem jesteśmy jeszcze na studiach lub chwilę po - mówił pół żartem.

***

Tytuł audycji: Letnia promenada

Prowadziła: Joanna Grotkowska

Rozmawiała: Beata Stylińska

Goście: Jerzy Kornowicz (dyrektor 65. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"), Anna Kierkosz (12. Festiwal Muzyki Współczesnej dla Dzieci "Mała Warszawska Jesień"), Daniel Cichy (dyrektor Polskiego Wydawnictwa Muzycznego), Dagna Sadkowska (Warszawska Jesień Klubowo), Szymon Bywalec (dyrygent) 

Data emisji: 16.09.2022

Godzina emisji: 20.30

mo