Adam Ferency: nie mógłbym żyć bez teatru. Spędziłem w nim całe życie

- W trakcie zdjęć do filmu "Przesłuchanie" mieliśmy poczucie, że będzie on strasznie istotny i ważny. Ryszard Bugajski zrobił film, który był krzykiem na temat polskiej historii. To był jego błysk geniuszu - mówił w Dwójce Adam Ferency, aktor.
Adam Ferency
Adam FerencyFoto: PR2
O Audycji

Posłuchaj
58:15 2021_05_01_12_00_13_PR2_Mazurek_słucha.mp3 Adam Ferency m.in. o zawodzie aktora (Mazurek słucha/Dwójka)

Adam Ferency debiutował w Teatrze na Woli. - Jestem z natury leniwy. Gdyby nie przymus ekonomiczny to nie poszedłbym grać kolejnej roli. Robię to, co muszę - mówił gość Dwójki.

- Teatr jest miejscem, w którym spędziłem całe życie. Mam prawie 70 lat. Odkąd po raz drugi poszedłem na egzamin do szkoły teatralnej, zdałem sobie sprawę, że "bez teatru nie mogę", cytując Czechowa. Teatr jest moim naturalnym środowiskiem. Uwielbiam wszystkie kłamstwa związane z teatrem i nie mogę bez nich oddychać i żyć. Bez teatru nie mógłbym żyć - opowiadał Adam Ferency.

Współpraca z wybitnymi twórcami

Adam Ferency grał m.in. u Kieślowskiego, Wajdy, Holland, Kutza, Zaorskiego i wielu innych. Agnieszka Holland była jedną z tych, którzy odkryli talent aktora. - Ja Agnieszkę znałem prywatnie. A jak się znało już jedną osobę to się wchodziło w pewien krąg - mówił gość Dwójki.

Aktor przyznał, że jest uważany za smutnego człowieka bez poczucia humoru i rzadko obsadza się go w rolach komediowych. - Ale nie narzekam, bo zagrałem w "Niani". Dzięki temu mogłem się doskonale bawić przez kilka lat i wyciągnąłem się z długów, bo dobrze płacili - opowiadał.

Ważne życiowe role

- "Dziecinne pytania" Janusza Zaorskiego to był film, w którym jak właściwie nie schodziłem z ekranu. Był szalenie ważny. Do dzisiaj funkcjonuje bardzo mocno, a czasy się do niego zbliżyły - podkreślił Adam Ferency. 

Innym ważnym filmem było "Przesłuchanie". - Nie wiedzieliśmy, dlaczego władza się zgodziła na ten film. Zdjęcia się skończyły tydzień przed wybuchem stanu wojennego na Rakowieckiej w więzieniu. On był ewidentnie niecenzuralny - zaznaczył gość. - Rysiek (Ryszard Bugajski, przyp. red.) musiał przez ten film wyemigrować - dodał.

Czytaj także:


Role dubbingowe

Adam Ferency zagrał także wiele ról dubbingowych. Pamiętamy go z takich ról, jak miś Yogi, czy dziadek Sammy. - W tej chwili komputer wybiera głos najbliższy oryginałowi. Od tego czasu znacznie mniej grywam w dubbingu - mówił Adam Ferency.


***

Tytuł audycji: Mazurek słucha

Prowadził: Robert Mazurek

Gość: Adam Ferency (aktor)

Data emisji: 1.05.2021

Godzina emisji: 12.00

nk

Playlista