Improwizator Jim O’Rourke

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 07:00
Głównym bohaterem "Nocnej Strefy" był Jim O’Rourke - urodzony w Chicago, ale od lat mieszkający w Tokio multiinstrumentalista, kompozytor i producent. Z lat 90. pamiętamy go jako jednego z głównych animatorów niezależnej sceny amerykańskiej, a później jako pracowitego, choć działającego już bardziej na uboczu improwizatora.
Okładka płyty
Okładka płytyFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
178:47 2020_07_23_22_00_13_Nocna_strefa.mp3 Improwizator Jim O’Rourke (Nocna strefa/Dwójka)

 Znamy go ze składów Gastr Del Sol czy Sonic Youth, ale też – od lat – jako twórcę muzyki elektronicznej. Jego nowa płyta "Shutting Down Here" ma zdaniem samego artysty podsumowywać jego dorobek w jednym utworze trwającym 35 minut. Kompozycji powstałej na zamówienie Ina GRM – czyli spadkobierczyni słynnej Groupe de Recherches Musicales. O’Rourke symbolicznie staje tu w jednym szeregu z wybitnymi postaciami sceny eksperymentalnej, które podziwiał już jako nastolatek. Poświęciliśmy tej nowej muzyce – i całej twórczości tego autora – ponad połowę z trzech nocnych godzin. Resztę wypełniły nowości oraz inne nagrania z albumów publikowanych przez ciągle działające wydawnicze skrzydło GRM.

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadzenie: Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński

Data emisji: 23.07.2020

Godzina emisji: 22.00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Brian Eno i Eryk Satie na 83-lecie Dwójki. Posłuchaj urodzinowego koncertu

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2020 08:03
- Mimo tego, że "Muzyka dla portów lotniczych" powstała poprzez sklejanie ze sobą taśm, kompozycja ta udała się na tyle, że po zaaranżowaniu na zespół instrumentów klasycznych w zasadzie jest to pełnoprawny utwór, który ma również swoją dramaturgię - mówił podczas koncertu urodzinowego Programu 2 Polskiego Radia Hubert Zemler, który stanął na czele zespołu znakomitych muzyków.
rozwiń zwiń