REKLAMA

W kręgu Throbbing Gristle

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2022 00:55
Grupa Throbbing Gristle zasłynęła jako pionierzy "muzyki industrialnej", ale dała też początek innym zespołom, nie mniej intrygującym. Pierwszą w jesiennej ramówce Dwójki audycję z cyklu "Nocna strefa" poprowadził Rafał Księżyk.
Grupa Throbbing Gristle została założona w 1975 r. w angielskim  Kingston upon Hull
Grupa Throbbing Gristle została założona w 1975 r. w angielskim Kingston upon HullFoto: Peter Ashworth/PAP

Posłuchaliśmy dokonań z całego kręgu Throbbing Gristle. Zagrają również Coil, Chirs & Cosey, Psychic TV, Current 93, Cabaret Voltaire i SPK.

***

Zapraszamy do wysłuchania 2-godzinnego pasma autorskiego, w którym przemierzamy rejony muzycznej awangardy, eksperymentu, jazzu, improwizacji, rocka, nietypowego popu i muzyki z najdalszych zakątków świata.

To też dobra okazja do sięgnięcia po nagrania (także koncertowe!) z ostatnich miesięcy, na które nie starczyło czasu wiosną, oraz płyty i zjawiska zapomniane.

W podróż w nieznane zabierają Państwa dziennikarze bacznie obserwujący współczesną scenę muzyczną. Poniedziałki należą, wymiennie z Krzysztofem Dziubą, do Rafała Księżyka - dziennikarza i krytyka muzycznego. Znany jest m.in. jako współautor autobiografii Tomasza Stańki, Roberta Brylewskiego, Tymona Tymańskiego, Muńka Staszczyka, Kazika Staszewskiego i Marcina Świetlickiego. Na swoim koncie ma także dwa zbiory esejów – "23 cięcia dla Williama S. Burroughsa" oraz "Wywracanie kultury. O dandysach, hipsterach i mutantach". Za ten drugi otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Gdynia.

Za swą najnowszą książkę - "Dzika rzecz. Polska muzyka i transformacja w latach 1989-1993" - został z kolei nominowany m.in. do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy i Nagrody Literackiej Gdynia.

Posłuchaj
116:00 2022_09_19 23_00_06_PR2_Nocna_strefa.mp3 W kręgu Throbbing Gristle (Nocna strefa/Dwójka)

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadził: Rafał Księżyk

Data emisji: 19.09.2022

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

Muzyka z kręgu Piastowskiej

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 07:30
W środowym wydaniu "Nocnej strefy" Rafał Księżyk zabrał słuchaczy do Katowic przełomu lat 60. i 70. XX wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyczna podróż w inny wymiar

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2022 07:00
Ostatnia tego lata środowa "Nocna strefa" zabierała nas w podróż w inny wymiar. Słuchaliśmy utworów, które w zamyśle twórców mają przywoływać praczasy i same korzenie kultury.
rozwiń zwiń