Camille Saint-Saëns - Introdukcja i rondo capriccioso op. 28

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2022 06:45
Camille Saint-Saëns napisał wiele utworów na skrzypce i orkiestrę, ale Introdukcja i rondo capriccioso op. 28 wszystkie je bije na głowę. 
Camille Saint-Sans
Camille Saint-SaënsFoto: Shutterstock/NaxosUSA

Dosyć popularna jest także Havanaise. O tych utworach, o tajnikach partytur tych utworów, o różnych aspektach instrumentacji opowiadaliśmy Państwu w "Karnawale instrumentów". W audycji usłyszeli Państwo samego Camille'a Sanit-Saënsa grającego na fortepianie własną muzykę. 

Czytaj także:

W poprzednich audycjach z cyklu "Karnawał instrumentów" omawialiśmy m.in. Koncert skrzypcowy Ericha Wolfganga Korngolda, wzięliśmy też pod lupę jeden z najtrudniejszych koncertów skrzypcowych w literaturze muzycznej - A-dur Mieczysława Karłowicza. Wcześniej pochyliliśmy się nad Koncertem skrzypcowym "Pamięci anioła" - skomponowany przez Albana Berga utwór to jedno z najważniejszych i najbardziej emocjonalnych dzieł muzyki XX wieku.

***

Dlaczego utwory jednych kompozytorów brzmią lepiej od utworów innych twórców? Czym jest i na czym polega instrumentacja? W audycji "Karnawał instrumentów" przyglądamy się tajnikom sztuki pisania na instrumenty, a punktem wyjścia są opowieści o wszystkich instrumentach orkiestry symfonicznej - opowieści słowne i czysto muzyczne. Do świata Glucka, Berlioza, Straussa i wielu innych mistrzów instrumentacji zaprasza Łukasz Borowicz.


Posłuchaj
55:24 2022_12_23 22_00_01_PR2_Karnawal_instrumentow.mp3 Camille Saint-Saëns - Introdukcja i rondo capriccioso op. 28 (Karnawał instrumentów/Dwójka)

 

Zobacz zapowiedź:

[Facebook/Dwójka]

***

Tytuł audycji: Karnawał instrumentów

Prowadził: Łukasz Borowicz

Data emisji: 24.12.2022

Godzina emisji: 22.00

djr