Barbara Drazkov Drążkowska. Pianino preparowane na 9 palców [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2021 19:25
Barbara Drazkov Drążkowska sięga po stare, opuszczone, zniszczone pianina oraz fortepiany i poprzez autorskie preparacje daje im nowe życie. Transmitowaliśmy jej występ, zarejestrowany specjalnie dla słuchaczy Programu 2 Polskiego Radia.

- Trochę śrubek, taśmy malarskiej, korków od wina, masy mocującej, kilka pokrywek od słoików, drewnianych elementów, plastikowych wkrętów między strunami i na strunach, czasami też pinezki w filcu młoteczków – tak zmienione instrumenty brzmią jak bębny, dzwony, misy tybetańskie, klawesyn czy handpan - mówi Barbara Drazkov Drążkowska, która komponuje i aranżuje muzykę na autorsko spreparowane fortepiany i pianina.


Fortepian 1200.jpg
Barbara Drazkov Drążkowska i Miejscówka w samym sercu Brukseli

Ostatnio w wypadku rowerowym Barbara złamała mały palec lewej ręki. - W ten sposób zrodziła się koncepcja projektu "Pianino preparowane na 9 palców". - Zostałam zaproszona na tygodniową rezydencję artystyczną w Le Lac w Brukseli, gdzie powstała muzyka stworzona na ponad stuletnim pianinie Gerhard Adam. 15 czerwca projekt miał swoją premierę na festiwalu Nuits du Beau Tas w Brukseli. Specjalnie dla Dwójki wróciłam do Le Lac, żeby zaprezentować 9 palcami skomponowane tam utwory wraz z krótkimi aranżacjami psalmów Mikołaja Gomółki na spreparowanym pianinie Gerhard Adam - mówi artystka.

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Miejscówka z Dwójką" >>>

Barbara Drazkov Drążkowska to mieszkająca w Belgii pianistka, kompozytorka i aranżerka. Ukończyła z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Poznaniu, w klasie profesora Grzegorza Kurzyńskiego. Następnie – uhonorowana prestiżowym stypendium rządu niemieckiego (DAAD) – kontynuowała naukę w Kolonii i Lubece pod opieką Pierre-Laurenta Aimarda oraz Jamesa Tocco.

Zdobycie Grand Prix oraz Sound New Award na XIII Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie umożliwiło jej dalsze poszukiwania w zakresie muzyki nowej. Grając w ciemności z noktowizorem (Niewidzialna Pianistka) czy realizując autorską trasę koncertową na rowerze (Green Pianist), Barbara tworzy swój rozpoznawalny język artystyczny, który łączy elementy muzyczne z performatywnymi i teatralnymi.
Współpracowała z takimi artystami jak Paweł Mykietyn, Agnieszka Duczmal, Leszek Możdżer, Nicholas Lens, Sidi Larbi Cherkaoui, David Dawson, Szymon Brzóska, María Pagés, Manjunath BC. Występowała na festiwalach i w salach koncertowych całego świata (m.in. Opera House w Sydney, NCPA w Pekinie, Auditorium w Rzymie, Bunkamura Theatre w Tokio, Opera Narodowa w Amsterdamie).

Jako kompozytorka współpracowała m.in. z Teatrem Szwalnia w Łodzi (muzyka do spektaklu "Bóg rzeczy małych"), z festiwalem Animator w Poznaniu (muzyka do filmów animowanych Sumito Sakakibary), z Eastman Company w Antwerpii (muzyka do spektaklu "Genesis"). Jako aranżerka przełożyła na fortepian preparowany m.in. muzykę Krzysztofa Komedy (duet z saksofonistą Bartoszem Smorągiewiczem) czy psalmy Mikołaja Gomółki (duet z bas-barytonem Maciejem Straburzyńskim).

***
Do słuchania i oglądania "Miejscówki z Dwójką" zaprosiliśmy w sobotę (18.09) o godz. 19.00 – transmisja była dostępna na antenie PR2, stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Dwójki.
Zobacz więcej na temat: Miejscówka z Dwójką
Czytaj także

Tomasz Mreńca i jego muzyka [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2021 21:00
- Zaprezentuję autorski materiał: utwory, które przeplatane będą improwizacjami na skrzypcach i looperze, miksowane z dźwiękami syntezatorów analogowych oraz nagraniami terenowymi – mówił Tomasz Mreńca, który był gościem sobotniej "Miejscówki z Dwójką".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rafał Siwek: operowe arie na bas [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2021 15:34
- Wraz z Anną Marchwińska zaprezentujemy Państwu wiązankę moich ulubionych arii operowych, autorstwa Piotra Czajkowskiego, Giuseppe Verdiego oraz Wolfganga Amadeusza Mozarta – mówi Rafał Siwek, śpiewak operowy (bas). Artysta był gospodarzem "Miejscówki z Dwójką". Zapraszamy do oglądania!
rozwiń zwiń