wh0wh0: hybryda poszukiwań i eksperymentów [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2021 18:00
- Jest to set promujący mój debiutancki album, który jest efektem poszukiwań i eksperymentu. Jest hybrydą moich zainteresowań  - mówił Jacek Prościński, stojący za projektem wh0wh0, który w sobotę (17 lipca) zaprezentował w "Miejscówce z Dwójką".

Oglądaj wideo:

wh0wh0 to intensywne elektroniczne brzmienie, kojarzące się z muzyką wyprodukowaną na maszynach, ale wykreowane organicznie, przez solowego perkusistę. To też doskonale korespondujące ze sobą sample, dźwięki harmoniczne i nakładające się warstwy rytmiczne. Całość powstaje w czasie rzeczywistym za pomocą "kosmicznego", stworzonego samodzielnie zestawu perkusyjno-elektronicznego.

prościński 1200.jpg
Jacek Prościński: elektronika to hybryda tego, co podoba mi się w muzyce

Jacek Prościński jest od lat aktywny na trójmiejskiej scenie - współtworzy LLovage z Olem Walickim, Mu z Tymonem Tymańskim oraz duety Lasy i Hałvva, gra również w zespole Tobiasza Bilińskiego Perfect Son, należał też do nieistniejącego już delay_ok. Przede wszystkim jednak od 2019 roku intensywnie rozwija swój solowy projekt wh0wh0, w którym doskonali indywidualny styl gry na perkusji. Owocem tego procesu jest debiutancki album "Self-Titled" wydany przez trójmiejską wytwórnię Coastline Northern Cuts.

Zobacz wszystkie koncerty "Miejscówka z Dwójką" >>>>

- W pewnym momencie mojego życia dotychczasowe, typowe inspiracje perkusyjne zostały wyparte na poczet zmiany postrzegania tego instrumentu. Muzyka tworzona przez producentów elektronicznych wzbudziła we mnie bodziec, który stanowi trzon mojej solowej twórczości. Ale rzeczy, które tak skrzętnie ćwiczyłem w salach prób, nie miały tu większego zastosowania. Musiałem nauczyć się grania na nowo - podkreślił Jacek Prościński.

Ze względu na unikalny styl gry, nagrania oraz produkcja albumu wymagały nietypowego podejścia technicznego do rejestracji tej muzyki. - Marcin Szulc wziął na warsztat wykreowane przeze mnie dźwięki. Nadał im jeszcze więcej głębi, niekiedy wytyczając inny kierunek, co było dla mnie interesujące i odświeżające. Zaangażowanie Marcina w produkcję albumu było wprost nie do opisania - dodał artysta.

- Ta płyta jest efektem poszukiwań i eksperymentu. Jest hybrydą moich zainteresowań - podsumował Jacek Prościński.

Do słuchania i oglądania "Miejscówki z Dwójką" zapraszaliśmy w sobotę (17 lipca) o godz. 19.00. Koncert transmitowaliśmy na antenie PR2, stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Dwójki.

Czytaj także

Raphael Rogiński: jako artyści mamy obowiązek wpływać na tu i teraz

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 18:00
- To nie jest skansen, ogrywam w ten sposób rzeczywistość, pomagam ludziom przetrwać zwłaszcza w czasach pandemii - mówił na naszej antenie Raphael Rogiński. Artysta już w najbliższą sobotę otworzy cykl koncertów "Miejscówka z Dwójką".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agata Szymczewska w hołdzie Henrykowi Wieniawskiemu [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2021 11:03
– W sobotę (10.07) przypada 186. rocznica urodzin Henryka Wieniawskiego, dlatego w programie występu nie zabraknie najpiękniejszych utworów tego wybitnego skrzypka – mówiła Agata Szymczewska, którą usłyszeliśmy i zobaczyliśmy w kolejnej "Miejscówce z Dwójką".
rozwiń zwiń