Demony Rosji - spotkanie z Witoldem Juraszem

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2022 07:40
W czwartkowy wieczór zaprosiliśmy na spotkanie z Witoldem Juraszem - wieloletnim dyplomatą w polskiej ambasadzie w Moskwie, z którym rozmawialiśmy m.in. o tym, jak bardzo nie umiemy zrozumieć Rosji.
Sobór Wasyla Błogosławionego w Moskwie
Sobór Wasyla Błogosławionego w MoskwieFoto: Shutterstock/Dmitry Bodrov

Witold Jurasz przez kilka lat był dyplomatą w polskiej ambasadzie w Moskwie. W książce "Demony Rosji" zebrał wspomnienia ze swego pobytu w rosyjskiej stolicy, a pisząc o codziennych sytuacjach i z pozoru tylko błahych spotkaniach przybliża mentalność i sposób myślenia Rosjan.

"Demony Rosji" Witolda Jurasza to zbiór opisów polityki Władimira Putina, przeplatających się z historiami zwykłego, codziennego życia Rosjan.

"Autor w swojej książce pokazuje, że Putin nie jest twórcą zła, które widzimy, oglądając relacje i czytając reportaże na temat rosyjskich zbrodni popełnianych na Ukrainie. Zło w Rosji – i niestety również zło w Rosjanach – było bowiem jedynie uśpione i wystarczyło niewiele, by na nowo zatriumfowało. Co gorsza, zło miało w sobie wiele zwodniczego uroku. Uwodziło umiejętnością gry na głęboko skrywanych, zduszonych polityczną poprawnością słabościach ludzi Zachodu. W efekcie, mimo że Władimir Putin szczerze, jak mało który przywódca w historii, informował o swoich zamierzeniach, równocześnie zdołał uśpić naszą czujność. A może to nie Putin nas uśpił. Może sami chcieliśmy być ślepi?" - czytamy w opisie wydawcy.

"Demony Rosji" pokazują, jak bardzo nie umiemy zrozumieć wschodniego sąsiada. 


Posłuchaj
29:38 Rozmowy na lato Dwójka 11 sierpień 2022 22_18_34.mp3 Demony Rosji - spotkanie z Witoldem Juraszem (Rozmowy na lato/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy na lato

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Witold Jurasz (były dyplomata, dziennikarz)

Data emisji: 11.08.2022

Godzina emisji: 22.30

Zobacz więcej na temat: Rosja Witold Jurasz Dwójka