Nieumarli - upiory, strzygi i czarownice

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2022 00:00
Na rok zmieniamy "Kryzys wieku średniego" na "Mediewannę". W tym programie Łukasz Modelski spotkał się ze słuchaczami Dwójki w sobotę (24.09) po godz. 23.00. Gościem tego wydania audycji był Łukasz Kozak. 
Czarownice podobno mieszkały w jaskiniach lub chatkach pośrodku lasu
Czarownice podobno mieszkały w jaskiniach lub chatkach pośrodku lasuFoto: Pixabay.com/cocoparisienne

Wydaje się, że koncepcja nieumarłego - kogoś, kto żyje wśród nas po śmierci - jest konceptem XVIII-XIX wiecznym. Nic bardziej mylnego.

W średniowieczu także takie postacie się zdarzały. O strige, nieumarłych, czarownicach rozmawialiśmy z Łukaszem Kozakiem, autorem książki "Upiór. Historia naturalna".

- Kończąc tę książkę, już wiedziałem, że z bibliotek wygrzebuję rzeczy w pewnym sensie przełomowe. Nikt wcześniej nie słyszał o tym, że w Małopolsce chłopi galicyjscy wierzyli, że Mickiewicz nocami wychodzi z grobu - mówił na antenie Dwójki autor książki.

Łukasz Kozak podejmuje temat spychany dotąd na margines. Jednocześnie trudno zrozumieć polską kulturę, w tym również jej najważniejsze dzieła literackie – na przykład Mickiewicza czy Leśmiana - nie znając wierzeń ludowych. A przecież upiory: strzygi i strzygonie, czyli "polskie wampiry", są ich kluczowym elementem.

Zebrane przez autora materiały źródłowe odsłaniają zapomnianą i odrzuconą historię życia, śmierci i coś pomiędzy - wiarę trwającą w Polsce przynajmniej przez pół tysiąclecia, aż do schyłku XX wieku.

Książka "Upiór. Historia naturalna" trafiła na listę bestsellerów. Autor wyznał, że nie spodziewał się jej sukcesu. - "Nowa Fantastyka" po raz pierwszy w historii przyznała tytuł książki roku pozycji naukowej, nie non-fiction - powiedział

Posłuchaj
59:53 2022_09_24 23_00_07_Dwojka_Mediewanna.mp3 Nieumarli - upiory, strzygi i czarownice (Mediewanna/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Mediewanna

Prowadził: Łukasz Modelski

Gość: Łukasz Kozak (autor książki "Upiór. Historia naturalna")

Data emisji: 24.09.2022

Godzina emisji: 23.00