X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Smoleńsk

Andrzej Przewoźnik

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2011 10:05
Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa
Audio
  • Andrzeja Przewoźnika wspominają Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej i mec. Czesław Jaworski. (PR, kwiecień 2010)
Andrzej Przewoźnik
Andrzej PrzewoźnikFoto: PR

- Dzięki niemu powiodły się wielkie uroczystości związane z polską pamięcią. Był tym niewidocznym sprawcą wszystkich dobrych wydarzeń, zwłaszcza między Polską a Rosją. Niezwykły mąż stanu - wspominał Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.

Andrzej Przewoźnik zajmował się m.in. upamiętnieniem wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Auschwitz Birkenau, powstania w Getcie Warszawskim oraz mordów dokonanych na Polakach na Wołyniu.

Zaangażował się w budowę cmentarza i pomnika upamiętniającego ofiary zbrodni w Jedwabnem. Był między innymi członkiem Polsko-Brytyjskiej Komisji Historycznej do spraw akt wywiadu polskiego w latach II wojny światowej.

Współtwórca Fundacji Archiwum Polski Podziemnej 1939-1956 w Warszawie.

Autor wielu publikacji naukowych i artykułów publicystycznych dotyczących zbrodni katyńskiej oraz Polskiego Państwa Podziemnego.

Inicjator budowy polskich cmentarzy wojennych między innymi w Katyniu, Miednoje i w Charkowie oraz kilku innych nekropoli w Uzbekistanie i Kazachstanie.

Uczestnik prac, które doprowadziły do odbudowy Cmentarza Obrońców Lwowa na Ukrainie.

Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Miał 47 lat.

Spoczywa na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Zobacz więcej na temat: Smoleńsk POLSKA
Śniadanie w Trójce z 10 kwietnia 2010

 

00:00
17:47

 

 

Byli wtedy w Smoleńsku