Smoleńsk

Andrzej Przewoźnik

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2011 10:05
Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa
Audio
  • Andrzeja Przewoźnika wspominają Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej i mec. Czesław Jaworski. (PR, kwiecień 2010)
Andrzej Przewoźnik
Andrzej PrzewoźnikFoto: PR

- Dzięki niemu powiodły się wielkie uroczystości związane z polską pamięcią. Był tym niewidocznym sprawcą wszystkich dobrych wydarzeń, zwłaszcza między Polską a Rosją. Niezwykły mąż stanu - wspominał Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.

Andrzej Przewoźnik zajmował się m.in. upamiętnieniem wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Auschwitz Birkenau, powstania w Getcie Warszawskim oraz mordów dokonanych na Polakach na Wołyniu.

Zaangażował się w budowę cmentarza i pomnika upamiętniającego ofiary zbrodni w Jedwabnem. Był między innymi członkiem Polsko-Brytyjskiej Komisji Historycznej do spraw akt wywiadu polskiego w latach II wojny światowej.

Współtwórca Fundacji Archiwum Polski Podziemnej 1939-1956 w Warszawie.

Autor wielu publikacji naukowych i artykułów publicystycznych dotyczących zbrodni katyńskiej oraz Polskiego Państwa Podziemnego.

Inicjator budowy polskich cmentarzy wojennych między innymi w Katyniu, Miednoje i w Charkowie oraz kilku innych nekropoli w Uzbekistanie i Kazachstanie.

Uczestnik prac, które doprowadziły do odbudowy Cmentarza Obrońców Lwowa na Ukrainie.

Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Miał 47 lat.

Spoczywa na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Zobacz więcej na temat: Smoleńsk POLSKA
Śniadanie w Trójce z 10 kwietnia 2010

 

00:00
17:47