X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy" w wakacyjne wieczory

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2018 11:00
Najbliższe lektury w Trójce będą realizowane pod hasłem "Klasyka polska na stulecie". W paśmie wieczornym przedstawiamy pierwszą.
Barbara Marcinik, Przemysław Bluszcz i Wiktoria Gorodeckaja
Barbara Marcinik, Przemysław Bluszcz i Wiktoria GorodeckajaFoto: Wojciech Dorosz/Polskie Radio

"Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy" Sergiusza Piaseckiego "Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy" Sergiusza Piaseckiego

To najsłynniejsza powieść Sergiusza Piaseckiego, czyli "Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy". Powieść tę pisał w więzieniu w 1935 roku. Nieprawdopodobny jest życiorys Sergiusza Piaseckiego. Urodził się w 1901 roku na rosyjskiej prowincji. Był nieślubnym synem zubożałego szlachcica. Był świadkiem rewolucji, uczestnikiem wojny w 1920 roku, polskim agentem wywiadu, przemytnikiem, przekraczającym granicę wschodnią po wielekroć. Za napady skazano go na śmierć. Karę zamieniono na 15 lat więzienia. Tam zaczął kiełkować jego talent literacki. To zaledwie połowa tego życiorysu.


Sergiusz Piasecki Sergiusz Piasecki

"Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy" wyznaczył przełom w jego życiu: protekcję m.in. Melchiora Wańkowicza, ułaskawienie i kilka lat rekonwalescencji, gdyż zapadł na ciężką chorobę. Potem przyszła wojna i wstąpienie do AK i kolejne jak z filmu akcji "przygody", wreszcie emigracja i śmiertelna "klamra" jego życia, rozpoczętego także nieszczęśliwie. Zmarł w 1964 roku w Anglii. Powojenna "polityka kulturalna" dopisała jeszcze ponure P.S. Jego książki unicestwiła na lata cenzura. Efekt? Kto dziś pamięta o Sergiuszu Piaseckim? My spróbujemy "wskrzesić" go, naturalnie, upraszczając tę całą historię.

Wiktoria Gorodeckaja, Barbara Marcinik i Przemysław Bluszcz Wiktoria Gorodeckaja, Barbara Marcinik i Przemysław Bluszcz

Do wspólnej lektury zaprosiliśmy znany już z Trójki i w Trójce powstały duet: Przemysław Bluszcz (jako narrator) oraz Wiktoria Gorodeckaja (we wszystkich "rolach żeńskich"). Będzie jej towarzyszyła muzyka przygotowana przez równie dobrze znanego – Łukasza Borowieckiego.

Barbara Marcinik, Przemysław Bluszcz i Wiktoria Gorodeckaja Barbara Marcinik, Przemysław Bluszcz i Wiktoria Gorodeckaja

A jeśli nasz "serial" zabrzmi archaicznie, to jednak dobrze jest od czasu do czasu zajrzeć do historii polskiej literatury, nawet podczas wakacji. Tak sądzimy.

Zapraszamy w wieczory od 23 lipca – 20 fragmentów. Powieść czytamy od poniedziałku do piątku, ok. godz. 20.50.

Nasza lektura powstała we współpracy z Instytutem Książki.  

Baszka Marcinik oraz ekipa w składzie: Renata Szewczak i Wojciech Dorosz.