Drzewołazka

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2018 12:16
Cecylia Malik – Mózg Festival – konferencja instrumentologiczna – Festiwal Kultury i Sztuki (dla Osób Niewidomych) – Kocia Skórka.
Akcja artystyczna Cecylii Malik (na zdjęciu) pt. Moda na drzewa zorganizowana, w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie.
Akcja artystyczna Cecylii Malik (na zdjęciu) pt. Moda na drzewa zorganizowana, w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. Foto: PAP/Andrzej Grygiel

Zaczynamy, polecamy. Agnieszka Obszańska poleca Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych "Mózg Festival"  w Bydgoszczy. To jest spotkanie artystów tworzących i poruszających się we wszystkich rejonach muzyki współczesnej, sztuki performance, audio i wideo instalacji, w których muzyka odgrywa istotną rolę. Do udziału w festiwalu zapraszani są artyści z całego świata, gdyż jednym z założeń festiwalu jest jego wielokulturowość oraz prezentacje sprzyjające poznawaniu i rozumieniu wieloaspektowości kultur. Agnieszka Szydłowska nie mogła się zdecydować, więc poleca dwa wydarzenia. Pierwsze - niedaleko od Bydgoszczy czyli w  zespole parkowo-pałacowym w Ostromecku. W niedzielę rozpoczyna się druga, Ogólnopolska Konferencja Instrumentologiczna, czyli spotkanie najlepszych znawców instrumentów w Polsce. Jak w roku poprzednim, konferencji towarzyszą unikatowe koncerty na historycznych instrumentach. Uwaga! Wstęp na wszystkie wykłady podczas konferencji jest także bezpłatny. Drugim jest VIII Festiwal Kultury i Sztuki (dla Osób Niewidomych) w Płocku. Realizowany przez Stowarzyszenie "De Facto" odbędzie się 22.09.2018 – 29.09.2018. 

Tu można wysłuchać pierwszej godziny RDK z 15 września 2018 >>>

Tu można wysłuchać drugiej godziny RDK z 15 września 2018 >>>

Ruszamy też  do Rio de Janeiro w ślad za komiksem "Kocia skórka- historia samby" Carlosa Patati i Joao Sancheza. Ruszamy do faweli obserwujemy, jak rodziła się samba, a rodziła się spontanicznie, nielegalnie, z historii opowiadanych przy barowym stole i te początki w niczym nie przypominają brzmienia tej ułożonej, 'salonowej' samby. Przechadzamy się po uliczkach, placach w poszukiwaniu muzyki i tropiąc historię głównych bohaterów. "Kocia skórka" prowadzi czytelników do korzeni najpopularniejszej latynoskiej muzyki. Wiele lat przed Sambodromem, korowodami tancerzy i milionami widzów na trybunach i przed telewizorami, samba umilała życie mieszkańców fawel w Rio de Janeiro. zanurzamy się po szyję w klimacie Rio sprzed stu lat. Pomaga w tym technika drzeworytu użyta w opowieści, postacie historyczne, teksty piosenek, szczegółowy kontekst dostarczony przez scenarzystę i uzupełniony na potrzeby polskiego czytelnika przez tłumaczy. To jest świetne! 


Społeczny Instytut Wydawniczy Znak Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Odwiedza nas pramatka naszych Kulturystów, drzewołazka kolorowa jak ptak - Cecylia Malik. "Drzewołazki" (wiadomo) to tytuł wydanej przez Cecylię książki! Cecylia napisała o tym co doskonale zna: "Na podwórku pod blokiem Anielki i Antosi rośnie potężny jesion. Pewnego dnia w jego gałęziach zjawia się zagadkowa postać – to nieustraszona drzewołazka Ludka. Wraz z nią dzieci odkrywają, ile tajemnic i skarbów kryje się w koronach drzew: jesion to świetna kryjówka, z wierzbowych witek powstają bransoletki o magicznych właściwościach, a z kwiatów akacji można usmażyć najprawdziwsze placki. Tymczasem na drzewo rosnące na podwórku czyha niebezpieczeństwo…"
    
W telefonicznym skrócie mkniemy z Agnieszką Obszańską przez Kraków, Rypin i Toruń. Jan Niebudek poleca teatralne premiery - jesteśmy w Krakowie  a także polecamy nową sztukę Iwana Wyrypajewa wystawioną w Teatrze na Woli w Warszawie. Plus przypomina o czytaniu "Innych Ludzi" Doroty Masłowskiej - dzisiaj na Placu Defilad w Warszawie.

Michał Margański wprowadza nas do świata  konferencji Digital Cultures. Jeden z pomysłów łączy konferencję w radiem. Wkrótce Ableton opublikuje na swojej stronie bibliotekę sampli opartą na nagraniach ze Studia Eksperymentalnego. Bibliotekę przygotował Marcin Staniszewski.

Od dzisiaj będziemy się spotykać z literackim chuliganem czyli Mateuszem Matyszkowiczem. Dzisiaj o książce "Jerzy Giedroyć w 1946 roku".

na FB 24/7

do usłyszenia!

*** 

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury 
Autorzy: Agnieszka Szydłowska, Agnieszka Obszańska, Michał Margański, Jan Niebudek  
Data emisji: 15.09.2018 
Godziny emisji: 13.09, 14.08


Czytaj także

Z Daru Pomorza

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2018 15:00
Nie pierwszy i (mamy nadzieję) nie ostatni raz nadajemy z Gdyni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Współpraca

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 15:00
TIFF Festiwal – Warsaw Gallery Weekend – Talenty Trójki 2018 – Pokonać mur – Project Room – Archeologia Fotografii – Le Corbusier – Ars Independent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jesienne Przedwiośnie

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2018 15:15
Wydanie prosto z Ogrodu Saskiego, w związku z Narodowym Czytaniem. My czytamy, słuchamy i opowiadamy…
rozwiń zwiń