X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jacek Sasin: reakcja rządu na antypolski film mogłaby nakręcić zainteresowanie nim

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2018 09:37
Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów powiedział w "Salonie politycznym Trójki", że internetowe wideo o domniemanym "polskim holokauście" pokazuje sens uchwalania nowelizacji ustawy o IPN. 
Audio
  • Jacek Sasin: wideo o "polskim holokauście" naruszałoby ustawę o IPN (Salon polityczny Trójki)

W mediach społecznościowych pojawił się krótki film, w którym Żydzi w różnym wieku używają sformułowania "polski holokaust" i deklarują, że polskie władze nie zamkną im ust. 

Film zamieszczony w internecie przez amerykańską Fundację Rodziny Rudermanów, sprzeciwiającą się noweli polskiej ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, wywołał falę krytyki, także ze strony środowisk żydowskich. 

polish holo 663.jpg
Ostra krytyka filmu amerykańskiej fundacji ws. Polski. Nagranie zniknęło z sieci

Film wywołał około 30 tysięcy negatywnych reakcji internautów, którzy w komentarzach pod nim wielokrotnie deklarowali zgłoszenie go do administracji serwisu YouTube jako obrażającego polskie uczucia narodowe i pomawiającego Polskę jako kraj. Nagranie zostało usunięte. 

Jacek Sasin mówił w radiowej Trójce, że pojawiające się w filmie stwierdzenie "polski holokaust" naruszałoby podpisaną przez prezydenta ustawę. – Pewnie trzeba byłoby to przeanalizować. Ale wydaje mi się – jako laikowi, a nie prokuratorowi, który będzie musiał taką sprawę oceniać – że właśnie takich przypadków ta ustawa dotyczy – przyznał Jacek Sasin.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" "Śniadanie w Trójce".

Minister przyznał, że oficjalna, zdecydowana reakcja polskiego rządu na ten film mogłaby przynieść mu dodatkowy rozgłos. – Kłamstwo jest oczywiste i zostało potępione właściwie przez wszystkich, z każdej strony. Wydaje mi się, że reakcja mogłaby nakręcić zainteresowanie tym filmem. Na szczęście z YouTube został on wycofany i dobrze, że tak się stało – dodał gość Trójki. – Pokazuje to jednak, że mamy poważny problem, na który odpowiedzią jest nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Musimy skutecznie przeciwdziałać tego typu faktom – tłumaczył minister. 

Jacek Sasin mówił w Trójce również, że 1 marca, gdy kończy się vacatio legis, ustawa będzie obowiązywać. Zalecił jednak ostrożność w orzekaniu w związku z tym, że zajmuje się nią Trybunał Konstytucyjny.  – Mamy fakt, którego zignorować nie można, mianowicie skierowanie tej ustawy do Trybunału Konstytucyjnego przez pana prezydenta. Ostrożność procesowa nakazuje, że do czasu rozstrzygnięcia przez TK wszelkich wątpliwości, żeby bardzo ostrożnie podchodzić do przepisów tej ustawy. Szczególnie tam, gdzie mogą się pojawić jakieś problemy interpretacyjne – zauważył szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. 

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Jacek Sasin (szef Komitetu Stałego Rady Ministrów )
Data emisji:
 22.02.2018
Godzina emisji: 8.14

dad/mk

Czytaj także

Ostre reakcje po filmie żydowskiej organizacji ws. Polski. "Całkowity brak zrozumienia"

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 19:50
Prywatna fundacja filantropijna z Bostonu Ruderman Family Foundation rozpoczęła w internecie kampanię wideo przeciw nowelizacji polskiej ustawy o IPN. Wzywa w niej władze USA do zerwania relacji z Polską i mówi o "polskim Holokauście" - informuje w środę "Jerusalem Post". "To niedopuszczalne kłamstwa" - komentuje m.in. Jonny Daniels, założyciel i prezes Fundacji From the Depths.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska Fundacja Narodowa odpowiada na film Ruderman Family Foundation

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 19:56
Polska Fundacja Narodowa opublikowała wideo z przemówieniem prezydenta USA Donalda Trumpa podczas jego wizyty w Polsce w lipcu ub. roku. To odpowiedź na klip fundacji Ruderman Family Foundation wzywający Stany Zjednoczone do zerwania relacji z Polską w reakcji na nowelę ustawy o IPN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ambasada RP w Waszyngtonie: Polska zszokowana kampanią fundacji Ruderman Family

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 19:39
Ambasada RP w Waszyngtonie wydała w środę oświadczenie, w którym potępiła internetową kampanię fundacji Ruderman Family Foundation przeciw nowelizacji polskiej ustawy o IPN, wzywającą władze USA do zerwania relacji z Polską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Dworczyk o klipie amerykańskiej organizacji: jeden z najsmutniejszych dni w życiu osób ratujących Żydów

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 19:53
- To chyba jeden z najsmutniejszych dni w życiu osób ratujących Żydów - powiedział szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, odnosząc się do klipu amerykańskiej organizacji, w którym pojawia się fraza "polski Holokaust". Wyraził nadzieję, że do sprawy odniesie się rząd Izraela i środowiska żydowskie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MSZ: nie sądzę, by USA uległy wpływom petycji Ruderman Family

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 20:36
- Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz powiedział w środę, że nie sądzi, aby rząd Stanów Zjednoczonych ulegał wpływom petycji. Odniósł się w ten sposób do kampanii Ruderman Family Foundation wzywającej USA do zerwania relacji z Polską.
rozwiń zwiń