Szef KPRM: w polityce historycznej Europa powinna być solidarna

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 08:40
– Nerwowa reakcja polityków rosyjskich świadczy tylko o tym, że mają oni z prawdą problem – powiedział Michał Dworczyk w Programie 3 Polskiego Radia, komentując odpowiedź Moskwy na wywiad Jarosława Kaczyńskiego zamieszczony w "Bildzie".
Audio
  • Michał Dworczyk o polityce historycznej i rosyjskich kłamstwach (Salon polityczny Trójki)
Michał Dworczyk
Michał DworczykFoto: PR

W wypowiedzi dla niemieckiego dziennika "Bild" Jarosław Kaczyński stwierdził, że Rosja podobnie jak Niemcy powinna wypłacić Polsce reparacje wojenne. Podkreślił też, że Rosja nie ma demokracji, nie obowiązują tam prawo i moralność. Publikacja spotkała się z szerokim odzewem w Rosji. Konstantin Kosaczow, szef komisji spraw zagranicznych Rady Federacji, wyższej izby parlamentu Rosji uznał wypowiedzi prezesa PiS za celowo prowokacyjne, według deputowanego Aleksieja Puszkowa to Polska ma dług wobec Rosji.

 Prezes Jarosław Kaczyński stwierdził oczywiste fakty  ocenił w "Salonie politycznym Trójki" Michał Dworczyk.  Rosja nie jest krajem demokratycznym. Bolejemy nad tym, dlatego że Federacja Rosyjska jako nasz sąsiad jest krajem, który potrafi być agresywny, wielokrotnie dała temu wyraz w ostatnich latach  dodał gość Trójki, przypominając ataki na Gruzję i Ukrainę. 

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Michał Dworczyk wskazał, że trzeba podkreślać, iż Rosja nie jest krajem demokratycznym i nie przestrzega europejskich standardów.  Mówienie o tym jest ważne dlatego, że niektórzy nasi partnerzy w Zachodniej Europie zachowują się tak, jakby czasem o tym zapominali  wyjaśnił.  Tu powinniśmy być szczególnie solidarni  ocenił gość Trójki, mówiąc o polityce historycznej i jednoznacznym potępianiu agresji. 

 Nerwowa reakcja polityków rosyjskich świadczy tylko o tym, że mają oni z prawdą problem  dodał minister, szef KPRM.

Gość Trójki komentował też sprawę nasilających się fałszywych oskarżeń historycznych ze strony Rosji i polskiej odpowiedzi na te działania. Poruszono również temat obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau oraz zorganizowanego w Jerozolimie forum Holokaustu. 

Michał Dworczyk mówił również o wniosku premiera Mateusza Morawieckiego do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów prawa, które zostały zastosowane do wydania uchwały trzech izb Sądu Najwyższego, a także o oskarżeniach byłego agenta CBA Tomasza Kaczmarka wobec szefa MSWiA oraz b. wiceszefa CBA o wywieranie nacisków podczas operacji dotyczącej "willi Kwaśniewskich". 

W audycji padło także pytanie o bezpieczeństwo Polaków w kontekście koronawirusa z Chin i kolejnych zachorowań. 

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Michał Dworczyk (szef KPRM)
Data emisji: 27.01.2020
Godzina emisji: 8.14 

fc/mk


Czytaj także

"Ciąg historycznych kłamstw i próba rehabilitacji zbrodni". Gowin odpowiada Zacharowej

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 09:54
- Wypowiedź rzeczniczki rosyjskiego MSZ Marii Zacharowej wpisuje się w długi ciąg historycznych kłamstw strony rosyjskiej - powiedział wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin. Twierdzenia rzeczniczki wicepremier nazwał "kolejną próbą rehabilitacji zbrodni stalinowskich".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryszard Czarnecki: Putin nie zarzuci negatywnej narracji o Polsce

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 19:10
Przemówienie prezydenta Rosji wygłoszone w Jerozolimie z okazji rocznicy wyzwolenia Auschwitz było bardziej łagodne, niż spodziewali się polscy politycy. - Ale to nie jest tak, że Putin zarzucił swoją narrację, pewnie będzie jeszcze grał tą znaczoną kartą - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia europoseł PiS Ryszard Czarnecki. Gościem audycji był także senator Koalicji Obywatelskiej Kazimierz Kleina.
rozwiń zwiń