Wiceminister zdrowia: na początku 2021 roku powstanie fundusz zabezpieczający zaszczepione osoby

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2020 09:42
– Chcemy, aby powstał centralny fundusz zabezpieczający osoby, które poddały się szczepieniom, a u których wystąpiłyby skutki uboczne. Odpowiedzialność weźmie za nie wówczas państwo polskie – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska
Wiceminister zdrowia Waldemar KraskaFoto: Aleksiej Witwicki/Forum

Rozmowa dotyczyła sytuacji pandemicznej w kraju, w tym również zakazu przemieszczania się w sylwestra.  To rozporządzenie wydane na podstawie zwalczania chorób zakaźnych. Noc sylwestrowa nie powinna przebiegać na placach, gdzie możemy się zakazić. Służy to tylko naszemu bezpieczeństwu. Nie traktujmy tego jako działania przeciwko Polakom  mówił Waldemar Kraska.


Posłuchaj
14:40 PR3 (mp3) 31 grudzien 2020 08_44_46_40_for_media.mp3 Waldemar Kraska: "z tego, co mówią epidemiolodzy, w ciągu ostatniego 100-lecia nie było jeszcze tak bezpiecznej szczepionki"

Jak zaznaczył, "zakaz zgromadzeń w dalszym ciągu obowiązuje. Każde omijanie tego nie jest przeciwko władzy, tylko przeciwko zdrowiu i życiu. Nie rozumiem, dlaczego szukamy dziury w całym. Robimy sobie sami krzywdę".

szczepionka free shutt 1200 .jpg
Podanie sześciu dawek szczepionki z jednej fiolki jest bezpieczne. MZ odpowiada na wątpliwości medyków

"Skrócony okres rejestracji"

– Chcemy, aby powstał centralny fundusz zabezpieczający osoby, które poddały się szczepieniom, a u których wystąpiłyby skutki uboczne. Ten fundusz pojawi się jak najszybciej. Jego projekt przygotowywany jest w kancelarii premiera i będzie konsultowany. Myślę, że w styczniu będzie miał już ramy prawne. Gdyby wystąpiły jakiekolwiek skutki uboczne, odpowie za nie państwo polskie – zapowiedział wiceminister zdrowia.

 Szczepionka jest naprawdę bezpieczna. Z tego, co mówią epidemiolodzy, w ciągu ostatniego 100-lecia nie było jeszcze tak bezpiecznej szczepionki. Okres prób klinicznych jest taki sam jak w przypadku wcześniejszych szczepionek. Skrócony został tylko okres rejestracji. Dlatego mówimy, że w tak krótkim czasie udało się dopuścić szczepionkę do wirusa  podkreślił.

Czytaj także:

 Zdrowy rozsądek przemawia za tym, abyśmy się jak najszerzej zaszczepili. Ja czuję się dobrze i nic mi nie dolega. Nie wierzmy w to, co pojawia się w mediach społecznościowych  zaapelował gość Programu 3 Polskiego Radia. 

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Waldemar Kraska (wiceminister zdrowia)
Data emisji: 31.12.2020
Godzina emisji: 8.44

pkr/mk

Czytaj także

Wiceminister zdrowia: w święta ruszy kampania medialna zachęcająca do szczepień

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 08:10
- Od świąt, kiedy szczepionka pojawi się fizycznie w Polsce, ruszy kampania medialna, aby zachęcić większość Polaków do zaszczepienia się - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Wiceszef MZ zaznaczył, że szczepienia na koronawirusa są podstawą powrotu do normalności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Patryk Słowik: nie tylko politycy powinni dawać społeczeństwu przykład w kwestii szczepień

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 19:00
- Moim zdaniem każdy taki gest zasługuje na uznanie. Fakt, że marszałkowie Karczewski i Grodzki, politycy różnych opcji wzajemnie będą się szczepili to bardzo dobrze. Im więcej takich sygnałów wysyłanych od ludzi, tym lepiej. Trzeba budować też zaufanie do samej szczepionki - powiedział Patryk Słowik z "Dziennika Gazety Prawnej". Gościem debaty był także Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej Codziennie". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef PSL i wiceminister zdrowia zaszczepieni na COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 20:20
Władysław Kosiniak-Kamysz, szef PSL i lekarz oraz polityk PiS Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia i także lekarz zostali zaszczepieni na COVID-19 w szpitalu MSWiA w Warszawie. Obaj przekonywali, że szczepionka jest dobrze przebadana i bezpieczna oraz zachęcali Polaków do pójścia w ich ślady.
rozwiń zwiń