"W kwestii Chin będzie kontynuował linię Trumpa". Bielan o polityce zagranicznej Bidena

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 09:00
– Powinien być jeszcze bardziej asertywny – tak przynajmniej wynika z deklaracji jego i jego sztabowców – wobec Rosji. No i tutaj rola Polski będzie olbrzymia, kluczowa – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Adam Bielan, europoseł Prawa i Sprawiedliwości, komentując deklarowane podejście nowej administracji USA do problematyki rosyjskiej. 
Adam Bielan
Adam BielanFoto: PAP/Mateusz Marek

Tematem audycji była zmiana na fotelu prezydenta USA oraz przewidywana polityka zagraniczna nowej administracji Stanów Zjednoczonych. 

1200_Biden_Forum.png
"Odświeżenie" kluczowych umów. Nominowany na sekretarza stanu ujawnia cele administracji Bidena

– Prezydent Joe Biden najpierw będzie musiał skupić się na polityce wewnętrznej Stanów Zjednoczonych, mają olbrzymi kryzys związany z pandemią – zaznaczył europoseł, podkreślając wagę problemów wewnętrznych, z którymi spotka się 46. prezydent USA. 


Posłuchaj
14:30 2021_01_20 08_45_13_PR3_Salon_polityczny_Trojki_for_media.mp3 Adam Bielan: politycy mają swoje sympatie, antypatie, poglądy, emocje i sądzę, że pierwsze miesiące mogą przynieść nam kilka bardziej werbalnych spięć (Salon polityczny Trójki)

 

Bielan zaznaczył, że pewne aspekty polityki Donalda Trumpa będą kontynuowane przez jego następcę. – Jeśli chodzi o stosunki zewnętrzne, to wiemy, że będzie kontynuował linie Donalda Trumpa, jeśli chodzi o Chiny. Stany Zjednoczone są skazane na rywalizację z tym rosnącym mocarstwem – ocenił. 

Bielan wskazał także warunki zachowania obecnej wagi Polski w polityce zagranicznej Waszyngtonu. – Jeżeli administracja prezydenta Bidena będzie się przede wszystkim kierować rachunkiem dotyczącym interesów geopolitycznych USA, to powinniśmy taką rolę utrzymać – ocenił. Zaznaczył jednak, że emocje i poglądy nowego prezydenta mogą odegrać rolę w relacjach Polski i USA. – Politycy mają swoje sympatie, antypatie, poglądy, emocje i sądzę, że pierwsze miesiące mogą przynieść nam kilka bardziej werbalnych spięć – powiedział. 

Salon Polityczny Trójki - Adam Bielan/Polskie Radio

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz 
Gość: Adam Bielan (europoseł, Prawo i Sprawiedliwość)
Data emisji: 20.01.2021
Godzina emisji: 8.45

kb/kr

Czytaj także

Marek Wałkuski: w USA dominuje poczucie szoku i zdumienia

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 18:44
- Niemal wszyscy w Stanach Zjednoczonych, zarówno z prawej, jak i z lewej strony sceny politycznej, są w szoku i podkreślają, że tego typu sytuacja w USA jeszcze nie miała miejsca - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o wczorajszych zamieszkach na Kapitolu Marek Wałkuski, korespondent PR w Waszyngtonie. Czy w stolicy Stanów Zjednoczonych jest już spokojnie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pożegnalne przemówienie Trumpa. Ustępujący prezydent wspomniał o Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 23:22
Prezydent Donald Trump życzy sukcesów nowemu rządowi Stanów Zjednoczonych. W pożegnalnym nagraniu wideo amerykański przywódca zapewnił, że zawsze kierował się interesem Amerykanów. Prezydent USA wspomniał także o swoim wystąpieniu w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ambasador Polski w USA o prezydenturze Bidena: liczę na to, że będziemy kontynuować wspólne projekty

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 07:10
Ambasador RP w Waszyngtonie Piotr Wilczek spodziewa się kontynuowania dobrej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi za prezydentury Joe Bidena. W wywiadzie dla Polskiego Radia ambasador wskazał na takie dziedziny jak obecność wojskowa w Polsce, energetyka i projekt Trójmorza. Piotr Wilczek będzie reprezentować Polskę na inauguracji prezydentury Bidena.
rozwiń zwiń