X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Spór o Trybunał Konstytucyjny. Czy uda się wypracować kompromis?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2016 10:55
Goście "Śniadania w Trójce" byli podzieleni w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Komisja Wenecka ogłosiła opinię, że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce.
Audio
  • Politycy o zawirowaniach wokół Trybunału Konstytucyjnego (Śniadanie w Trójce)
Obrady Komisji Weneckiej w Scuola Grande di San Giovanni Evangelista
Obrady Komisji Weneckiej w Scuola Grande di San Giovanni EvangelistaFoto: PAP/Radek Pietruszka

Jarosław Sellin z PiS mówił, że Komisja Wenecka zwróciła również uwagę na to, że kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego zaczął się w momencie, gdy prawo złamała poprzednia władza. Zdaniem polityka, poprzedni układ rządowy chciał się ubezpieczyć potężną siłą w TK.

Jarosław Kalinowski z PSL uważa, że mamy dzisiaj do czynienia w Polsce z likwidacją klasycznego trójpodziału władzy. W jego opinii, władza ustawodawcza i wykonawcza uzurpuje sobie prawo przypisane w tym podziale do władzy sądowniczej. - To sytuacja, w której już nie będziemy mogli mówić, że jesteśmy demokratycznym państwem prawa. Konsekwencje wewnętrzne i zewnętrzne będą okropne - podkreślił.

Joanna Scheuring-Wielgus z Nowoczesnej tłumaczyła z kolei, że spór wywołany przez PiS jest zakwestionowaniem najważniejszego dorobku myśli demokratycznej po II wojnie światowej, zakwestionowaniem konstytucji. - Wyroki Trybunału Konstytucyjnego są wiążące. Rząd ma obowiązek ich publikacji - stwierdziła.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Stanisław Tyszka z Kukiz'15 powiedział natomiast, że sytuacja jest bardzo niebezpieczna i grozi nam chaos prawny. Wyraził obawę, że niektóre siły polityczne są zainteresowane eskalacją konfliktu, który przenosi się na ulice. - Potrzebne jest rozwiązanie kompromisowe, dlatego już dawno wyszliśmy z poprawką do konstytucji - zaznaczył.

Małgorzata Sadurska, szefowa Kancelarii Prezydenta, mówiła, że możliwość rozwiązania konfliktu jest po stronie samego Trybunału, z prezesem TK Andrzejem Rzeplińskim na czele, i sił parlamentarnych. - Nic nie da się zrobić bez dyskusji parlamentarnych. Warto pokazać chęć porozumienia - dodała.

Rafał Grupiński z PO podkreślił, że opinia Komisji Weneckiej stwierdza jednoznacznie, że demokracja w Polsce jest zagrożona, m.in. przez naruszanie konstytucji. Zdaniem polityka, rząd ma przed sobą tylko jedno wyjście. - Powinien opublikować wyrok Trybunału Konstytucyjnego, a także przyjąć ślubowania od trzech prawidłowo wybranych sędziów TK przez poprzedni Sejm - zaznaczył.

Goście "Śniadania w Trójce" rozmawiali także na temat ustawy o sprzedaży ziemi, a także incydentu z limuzyną prezydenta Andrzeja Dudy. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Małgorzata Sadurska (Kancelaria Prezydenta RP), Joanna Scheuring-Wielgus (Nowoczesna), Rafał Grupiński (Platforma Obywatelska), Jarosław Kalinowski (Polskie Stronnictwo Ludowe), Jarosław Sellin (Prawo i Sprawiedliwość), Stanisław Tyszka (Kukiz'15).
Data emisji: 12.03.2016
Godzina emisji: 9.08

mr/mk

Czytaj także

Opinia Komisji Weneckiej ws. TK. Reakcje polityków

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2016 20:25
Osłabianie efektywności Trybunału Konstytucyjnego podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa w Polsce - oceniła Komisja Wenecka.
rozwiń zwiń