Czy powinniśmy ograniczać energię węglową?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2018 13:49
Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała listę 3 tysięcy miast, w których dokonano pomiaru zanieczyszczeń. 45 miast Polski jest w pierwszej setce tych najbardziej zanieczyszczonych.
Audio
  • Czy powinniśmy ograniczać energię węglową? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Lukasz Pawel Szczepanskix

elektrownia pixabay 1200x660.jpg
Teraźniejszość i przyszłość polskiej energetyki

Polska ma najgorsze powietrze w całej Unii. Niedawno Ministerstwo Energii przedstawiło projekt polityki energetycznej do 2040 roku. Zgodnie z projektem za 12 lat 60 proc. prądu w Polsce nadal będzie pochodzić ze spalania węgla.

– Pewnym problemem dyskusji wokół smogu jest to, że większość przyjmuje za pewnik to, że państwo musi za wszystko zapłacić, a obywatel nie może ponieść żadnych kosztów. Tak naprawdę to on powoduje ten problem – mówi Aleksander Śniegocki z WiseEuropa. – Tylko część tych najbardziej ubogich gospodarstw potrzebuje pomocy i dofinansowania.

– Polska historycznie, czy nam się to podobało czy nie, oparła swoją energetykę na węglu. To jest nasza specyfika. Mamy około 80 % energii właśnie z tego surowca. Mamy zasoby, mamy załogę, doświadczenie i wydobywamy wiele milionów ton węgla – zaznacza prof. Zbigniew Kasztelewicz, kierownik katedry Górnictwa Odkrywkowego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Aleksander Śniegocki (WiseEuropa), prof. Zbigniew Kasztelewicz (kierownik katedry Górnictwa Odkrywkowego, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie), Paweł Szypulski (koordynator działu Klimat i Energia w Greenpeace Polska), Janusz Steinhoff (były minister gospodarki, specjalista ds. Górnictwa i och orny środowiska), Łukasz Horbacz (prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla) Andrzej Polaczkiewicz (ekonomista),
Data emisji: 3.12.2018
Godzina emisji: 12.08

kw

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy klauzula sumienia jest potrzebna?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 13:00
Senatorowie z Komisji Praw Człowieka Praworządności i Petycji chcą wprowadzić do ustawy diagnostyce laboratoryjnej klauzulę sumienia dla diagnostów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy świat ma pomysł na reakcję wobec Rosji?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 13:15
Na Morzu Azowskim Rosja ostrzelała i przejęła trzy ukraińskie okręty. Ranni ukraińscy marynarze zostali uwięzieni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy właściciele psów powinni obawiać się nowych przepisów?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2018 13:02
5 tysięcy złotych za psa puszczonego luzem czy obowiązkowy kaganiec dla czworonogów na spacerze, to tylko część zmian, które wprowadzono w kodeksie wykroczeń dla właścicieli psów. Czy w związku z obostrzeniami, gminy powinny same decydować o psie na spacerze?
rozwiń zwiń