Czy 4 czerwca 1989 roku to dla mnie ważna historycznie data?

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 13:13
4 czerwca 1989 roku, po rozmowach w Magdalence i po Okrągłym Stole, Polacy poszli do częściowo wolnych wyborów.
Audio
  • Czy 4 czerwca 1989 roku to dla mnie ważna historycznie data? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Szczecin 1989. Wybory do Sejmu i Senatu  I tura
Szczecin 1989. Wybory do Sejmu i Senatu – I turaFoto: PAP/Jerzy Undro
4 czerwca 1989 - zobacz serwis specjalny

Dla jednych, mimo że wolny wybór był reglamentowany, był to czas wielkiej radości i pierwsza możliwość powiedzenia "nie" władzy komunistycznej… dla innych to do dziś data będąca efektem "zgniłego kompromisu", który zabezpieczył interesy ustępującej władzy. Co dziś, po trzydziestu latach myślimy o tych wyborach?

– Ekipa Jaruzelskiego nie miała w zasadzie innego wyjścia. Gospodarka była w tragicznym stanie. Wiadomo było, że jeżeli chce się ją udźwignąć, to będą bardzo wysokie koszty społeczne. Istniał silny przeciwnik, wobec tego uznano, że nie ma innego, sensownego rozwiązania niż porozumieć się z opozycją – mówi historyk z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Andrzej Paczkowski. 

pap_wybory 1989 1200.jpg
Trójka w rocznicę wyborów 4 czerwca 1989

– Historia nie zawsze jest jednoznaczna. Myślę, że 4 czerwca 1989 roku jest bardzo ważną historyczną datą. Był to taki moment zmiany dynamiki politycznej. Do tego dnia wydawało się, że kontrolę nad sytuacją sprawuje partia komunistyczna, a po 4 czerwca przekonaliśmy się, że można dużo więcej – podkreśla Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski. – Wiele rzeczy należało zrobić inaczej, ale jednak ta zmiana była możliwa dzięki głosowaniu i ja oceniam to pozytywnie – dodaje.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której oprócz publicystów wypowiadali się także Trójkowi słuchacze. 


JerzyEisler free 1200.jpg
Prof. Jerzy Eisler: nie lubimy dziś mówić o strachu przed wyborami 4 czerwca

 

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw 
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: prof. Andrzej Paczkowski (historyk, Uniwersytet Warszawski), Robert Kostro (dyrektor Muzeum Historii Polski), Dominik Owczarek (Instytut Spraw Publicznych), prof. Andrzej Rychard (socjolog), Marcin Burzański (Fundacja Pułaskiego), Halina Bortnowska (publicystka)
Data emisji: 4.06.2019 
Godzina emisji: 12.08

kw/gs

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Czytaj także

Słodko-gorzki smak wolności. Potrzebujemy rewolucji?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2015 03:30
Choć statystyki wskazują na to, że w ciągu 25 lat po zmianach ustrojowych osiągnęliśmy sukcesy na wielu polach, to smak tego zwycięstwa jest gorzki. - Wolność musi smakować gorzko lub słodko-gorzko - uważa Wojciech Przybylski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antoni Dudek: 4 czerwca 1989 roku nie było wyborów. To był plebiscyt

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2016 09:20
- Ci, którzy chcieli kontynuacji PRL, głosowali na koalicję partyjno-rządową, a ci, którzy chcieli odejścia od PRL, głosowali na tzw. drużynę Lecha. Innego wyboru nie było. To był plebiscyt w formie wyborów – mówił w radiowej Trójce historyk prof. Antoni Dudek.
rozwiń zwiń