Czy warto wprowadzić podatek cukrowy?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 13:00
Polacy tyją na potęgę, a cukrzyca zbiera żniwo. Przesłodzona żywność – cukier obecny jest niemal we wszystkim – nie sprzyja zdrowiu rodaków.
Audio
  • Czy opodatkowanie cukru wpłynęłoby na zdrowie Polaków? (Za a nawet przeciw/Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Andrii Zastrozhnov

Akcyza cukrowa nie tylko pomogłaby w walce z otyłością czy cukrzycą, ale zwiększyłaby wpływy do budżetu na ochronę zdrowia – uważają eksperci. 

– Jest to po prostu jedna z propozycji bazująca na doświadczeniach innych krajów. We wszystkich tych krajach, w których była wprowadzona, na pierwszym etapie, często przez kilka lat, budziła wiele wątpliwości i dyskusji. W  ten sposób wypracowano taki model, który został zaakceptowany zarówno przez producentów, jak i przez społeczeństwo – mówił dr Grzegorz Juszczyk, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny.

– Należy zadać pytanie "czy ten podatek cokolwiek zmieni?". Czy podatki nakładane na różnego rodzaju używki aż tak bardzo ograniczyły konsumpcję? Być może ograniczy konsumpcję legalną, ale ta przeniesie się w zupełnie inne obszary. Lekarze próbują leczyć objawy, a nie źródła, które powodują, że Polacy zachowują się hazardowo wobec własnego życia. Skoro polskie szkoły nie uczą odpowiedzialności, inwestowania w swoje zdrowie, które przełoży się na lepsze życie, to nic dziwnego, że dziecko w szkole spożywa na drugie śniadanie paczkę chipsów i jeszcze popija napojem gazowanym, otrzymanym zresztą od swoich rodziców, bo tak jest szybciej, łatwiej i wygodniej – argumentował Andrzej Sadowski, prezes Centrum im. Adama Smitha.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz ekspertów swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze.

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw 
Prowadzi: Marcin Pośpiech
Goście: Andrzej Faliński (prezes stowarzyszenia Forum Dialogu Gospodarczego), dr Małgorzata Gałązka-Sobotka (dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego), Krystyna Hensel (Stowarzyszenie Osób Chorych na Otyłość "Maximus"), dr Agnieszka Jarosz (Instytut Żywności i Żywienia), dr Grzegorz Juszczyk (dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny), Andrzej Sadowski (prezes Centrum im. Adama Smitha)
Data emisji: 18.09.2019
Godzina emisji12.10

kr/gs

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy papierosy powinny być coraz droższe?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2019 13:00
Z jednej strony rząd uszczelnia cały system podatkowy, z drugiej szuka większych wpływów planując podwyżki akcyzy na alkohol i papierosy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy kaucje pomogą rozwiązać problem plastikowych butelek?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2019 13:12
Zgodnie z dyrektywą unijną poziom odzysku plastikowych butelek na napoje ma wynosić (także w Polsce) w 2025 roku 75 procent, a w 2029 aż 90 procent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy wyższa cena wódki zmniejszy spożycie?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 13:12
Kupujemy i pijemy coraz więcej wódki. Od stycznia do czerwca tego roku Polacy kupili prawie 123 miliony litrów, wydając 5 miliardów 860 milionów złotych. 
rozwiń zwiń