X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy warto wprowadzić podatek cukrowy?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 13:00
Polacy tyją na potęgę, a cukrzyca zbiera żniwo. Przesłodzona żywność – cukier obecny jest niemal we wszystkim – nie sprzyja zdrowiu rodaków.
Audio
  • Czy opodatkowanie cukru wpłynęłoby na zdrowie Polaków? (Za a nawet przeciw/Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Andrii Zastrozhnov

Akcyza cukrowa nie tylko pomogłaby w walce z otyłością czy cukrzycą, ale zwiększyłaby wpływy do budżetu na ochronę zdrowia – uważają eksperci. 

– Jest to po prostu jedna z propozycji bazująca na doświadczeniach innych krajów. We wszystkich tych krajach, w których była wprowadzona, na pierwszym etapie, często przez kilka lat, budziła wiele wątpliwości i dyskusji. W  ten sposób wypracowano taki model, który został zaakceptowany zarówno przez producentów, jak i przez społeczeństwo – mówił dr Grzegorz Juszczyk, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny.

– Należy zadać pytanie "czy ten podatek cokolwiek zmieni?". Czy podatki nakładane na różnego rodzaju używki aż tak bardzo ograniczyły konsumpcję? Być może ograniczy konsumpcję legalną, ale ta przeniesie się w zupełnie inne obszary. Lekarze próbują leczyć objawy, a nie źródła, które powodują, że Polacy zachowują się hazardowo wobec własnego życia. Skoro polskie szkoły nie uczą odpowiedzialności, inwestowania w swoje zdrowie, które przełoży się na lepsze życie, to nic dziwnego, że dziecko w szkole spożywa na drugie śniadanie paczkę chipsów i jeszcze popija napojem gazowanym, otrzymanym zresztą od swoich rodziców, bo tak jest szybciej, łatwiej i wygodniej – argumentował Andrzej Sadowski, prezes Centrum im. Adama Smitha.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz ekspertów swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze.

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw 
Prowadzi: Marcin Pośpiech
Goście: Andrzej Faliński (prezes stowarzyszenia Forum Dialogu Gospodarczego), dr Małgorzata Gałązka-Sobotka (dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego), Krystyna Hensel (Stowarzyszenie Osób Chorych na Otyłość "Maximus"), dr Agnieszka Jarosz (Instytut Żywności i Żywienia), dr Grzegorz Juszczyk (dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny), Andrzej Sadowski (prezes Centrum im. Adama Smitha)
Data emisji: 18.09.2019
Godzina emisji12.10

kr/gs

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy papierosy powinny być coraz droższe?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2019 13:00
Z jednej strony rząd uszczelnia cały system podatkowy, z drugiej szuka większych wpływów planując podwyżki akcyzy na alkohol i papierosy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy kaucje pomogą rozwiązać problem plastikowych butelek?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2019 13:12
Zgodnie z dyrektywą unijną poziom odzysku plastikowych butelek na napoje ma wynosić (także w Polsce) w 2025 roku 75 procent, a w 2029 aż 90 procent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy wyższa cena wódki zmniejszy spożycie?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 13:12
Kupujemy i pijemy coraz więcej wódki. Od stycznia do czerwca tego roku Polacy kupili prawie 123 miliony litrów, wydając 5 miliardów 860 milionów złotych. 
rozwiń zwiń