Polskie Radio
Section05
Andrzej Sadowski

Ustawa dot. odpolitycznienia spółek państwowych. Dr Sadowski: niepotrzebna, prezesów powinni mianować ministrowie

- Najprostszym rozwiązaniem, aby nie udawać, że konkursy mają tu znaczenie, byłoby wprost mianowanie przez ministrów prezesów spółek, które należą do rządu. Wtedy minister ponosiłby odpowiedzialność za tego, kogo mianował - mówił w Programie 1 Polskiego Radia dr Andrzej Sadowski, ekonomista, prezydent Centrum im. Adama Smitha.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Sadowski GOSPODARKA polityka Ministerstwo Aktywów Państwowych ekonomia gospodarka polska Henryk Szrubarz Rząd Donalda Tuska przedsiębiorstwo

Andrzej Sadowski o inflacji

W związku z wojną na Ukrainie, szkodliwą polityką energetyczną Kremla, ale wcześniej także dwoma latami pandemii i działaniami osłonowymi rządów, cały świat zmaga się z rosnącą inflacją. Także w Polskę uderza ten problem, z siłą tym większą, że nasz kraj jest krajem przyfrotnowym - wojna toczy się tuż za naszą granicą. W Polskim Radiu 24 mówił o tym ekonomista Andrzej Sadowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Dudkiewicz Andrzej Sadowski GOSPODARKA ekonomia inflacja

Perspektywa podwyżki stóp procentowych. Andrzej Sadowski: inflacja wyprzedza decyzje RPP

- Rada Polityki Pieniężnej utrzymała ujemne stopy procentowe w stosunku do dwucyfrowego poziomu inflacji, stąd trudno sobie wyobrazić, aby ochronić, uratować wartość polskiego złotego i zatrzymać inflację, krocząc ciągle po inflacji, która wyprzedza decyzje Rady Polityki Pieniężnej - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Andrzej Sadowski POLSKA inflacja stopy procentowe Rada Polityki Pieniężnej NBP Adam Glapiński GOSPODARKA społeczeństwo

Inflacja w Polsce. Sadowski: tam, gdzie jest monopol, obniżanie podatków niewiele da

– Obniżka podatków na nośniki energii może nie odnieść skutku, ponieważ są one zmonopolizowane, a tam, gdzie jest monopol, obniżanie podatków niewiele da – powiedział w audycji "Trójkowy Komentarz Dnia" Andrzej Sadowski, ekonomista (Centrum im. Adama Smitha).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA inflacja pieniądze Andrzej Sadowski Bartłomiej Graczak gospodarka polska stopy procentowe Trójka

Zawody przyszłości. W jakim kierunku warto się kształcić?

Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłosiło listę 28 zawodów szkolnictwa branżowego, na które będzie szczególne zapotrzebowanie na krajowym rynku pracy. Do profesji, które znajdowały się w zestawieniu w poprzednich latach, dołączyły nowe. – Technik dekarstwa, monter nawierzchni kolejowej i technik robotyk – wylicza Marzena Machałek, sekretarz stanu w ministerstwie edukacji i nauki.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Karol Gnat praca zawód przyszłości zawód infografika Andrzej Sadowski rynek pracy

Andrzej Sadowski: rząd stoi przed historyczną szansą zmniejszenia biurokracji

 - Widać, że pewne utrzymywane do tej pory metody organizacji pracy są nieefektywne i należy je natychmiast zmieniać. Podobnie jest w gospodarce - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha. - Nie ma powodów do zamykania przedsiębiorstw tam, gdzie nie jest to potrzebne - gdzie nowoczesne technologie sterują procesami wytwórczymi - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ryszard Gromadzki Andrzej Sadowski tarcza antykryzysowa ekonomia

"Debata Jedynki" o polskim systemie podatkowym

Piątkowa "Debata Jedynki" poświęcona była sprawom podatkowym w Polsce, w tym nowej ordynacji podatkowej. - Zaproponowane przez ministerstwo ustawy rewolucją nie są. Teraz będzie to trochę uporządkowane i dobrze, ale od tego złotówek podatnikowi nie przybędzie, a ubędzie, bo tworzymy nowe instytucje - przekonywał w "Debacie Jedynki" Grzegorz Długi z Kukiz'15. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka GOSPODARKA podatki Antoni Trzmiel Andrzej Sadowski finanse publiczne prawo debata w jedynce Grzegorz Długi