Czy Polacy będą odwracać się od Kościoła?

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 13:00
Niedawno przed siedzibą arcybiskupa Sławoja Leszka Głodzia odbył się protest osób wierzących, związanych z Kościołem.
Audio
  • Czy czujemy się coraz mniej związani z Kościołem? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Chadd Balfour

 Modlili się o nawrócenie arcybiskupa, pod hasłem "Odzyskajmy nasz Kościół". Organizatorzy na Facebooku zamieścili oświadczenie: "Czujemy się zażenowani sytuacjami, opisywanymi w mediach, dotyczącymi stylu kierowania naszą diecezją, braku opieki arcybiskupa nad księżmi, przypadkami mobbingu, braku dialogu i stylu bycia arcybiskupa, dalekiego od ewangelicznej skromności".

Katolicka Agencja Informacyjna cytuje słowa ks. prof. Sławomira Zaręby z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który następująco skomentował najnowsze wyniki badań religijności młodych Polaków: "Młodzież ulega postępującej sekularyzacji, czego wyraźnym przejawem jest zarzucanie praktyk religijnych. Rośnie też sygnalizowane już przed laty zjawisko "odkościelnienia", czyli odchodzenia od religijności tradycyjnej, kształtowanej przez Kościół instytucjonalny, na rzecz religijności zindywidualizowanej, opartej o własne przemyślenia i poszukiwania."

Czy Polacy będą odwracać się od Kościoła?

– Znam bardzo wiele osób, które pojawiły się na manifestacji pod kurią i są to osoby głęboko zaangażowane w życie swojej parafii. To spotkanie było wyraźnie zaadresowane do osób wierzących i zatroskanych o Kościół, a nie tych, które życzą Kościołowi jak najgorzej. Coraz bardziej rozumiem ludzi, którzy mówią, że wierzą, ale nie mają wspólnoty, widzą sytuacje, na które nikt nie reaguje. Część z nas coraz bardziej się tak indywidualizuje, ale jednocześnie są osoby, które szukają wspólnoty – mówi Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski, prawnik, były radny Gdyni oraz jeden z organizatorów manifestacji przed gdańską kurią.

– Problemem jest to, że nie dyskutujemy, nie tylko hierarchowie z wiernymi, ale także wierni ze sobą. Bardzo często przyjmujemy pozycję obronną, za wszelką cenę. Szukamy wrogów wśród tych, którzy nie są wrogami, a zwracają uwagę na problem. Odpowiedź na pytanie, czy ludzie odchodzą od Kościoła, jest w danych statystycznych. Jeżeli chodzi o młodych Polaków, to obok Japończyków, odchodzą od religii najszybciej na świecie. W ciągu ostatnich lat drastycznie spadła liczba powołań kapłańskich, a jeszcze drastyczniej liczba powołań zakonnych. Nawet jeżeli księża biskupi nie chcą tego zauważyć, to będą musieli to zrobić, bo za chwilę nie będą mieli kogo posłać na parafię. Co więcej, nasila się proces odchodzenia księży z kapłaństwa, co także już widać – komentuje Tomasz Terlikowski, filozof, publicysta, działacz katolicki i dziennikarz Telewizji Republika.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz ekspertów swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze. 

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Jakub Jałowiczor (dziennikarz "Gościa Niedzielnego"), prof. Zbigniew Mikołejko (kierownik Zakładu Badań nad Religią w  Polskiej Akademii Nauk), dr Mirosław Pęczak (kulturoznawca, Uniwersytet Warszawski), Tomasz Terlikowski (filozof, publicysta, działacz katolicki, dziennikarz Telewizji Republika), Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski (prawnik, były radny Gdyni, współorganizator manifestacji przed gdańską kurią)
Data emisji: 6.11.2019
Godzina emisji12.06

kr

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Czytaj także

Czy tęczowa aureola Matki Boskiej oburza mnie?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2019 13:30
Policja zatrzymała podejrzaną w sprawie dotyczącej kolportowania w Płocku plakatów z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej z aureolą z tęczowej flagi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy wydarzenia podczas parady można nazwać bluźnierstwem?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 13:12
Ulicami Warszawy przeszła Parada Równości. Na transparentach hasła: "otwarta przestrzeń", "Bądź kimkolwiek chcesz", "Wolność, równość, miłość", "Tacy sami".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy w szkołach jest miejsce na Tęczowy Piątek?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 13:00
Jak co roku, Kampania Przeciw Homofobii zaprasza szkoły do udziału w akcji Tęczowy Piątek.
rozwiń zwiń