X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Atak terrorystyczny w Nowej Zelandii. "Ta sytuacja nas nie złamie, umocni nasze wartości"

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2019 16:00
– Dla całego świata Nowa Zelandia to miejsce bezpieczne, wszyscy czujemy się tu jak w raju. Dla nas to szok, głównie dlatego, że sprawca nie jest Nowozelandczykiem, że specjalnie tu przyjechał, by narobić nam kłopotów – mówi Rafał Kliś, Polak mieszkający w Auckland.
Audio
  • Nowa Zelandia w szoku po zamachu terrorystycznym (Raport o stanie świata/Trójka)
Miejsce upamiętnienia ofiar ataku w Nowej Zelandii
Miejsce upamiętnienia ofiar ataku w Nowej ZelandiiFoto: PAP/EPA/MICK TSIKAS

Zatrzymany po ataku na dwa meczety w Christchurch w Nowej Zelandii 28-letni Australijczyk Brenton Tarrant usłyszał zarzut popełnienia morderstwa i został tymczasowo aresztowany. Nie złożył wniosku o zwolnienie za kaucją. Areszt przedłużono do 5 kwietnia, czyli do terminu następnej rozprawy.

Mężczyzna miał zostawić 74-stronicowy antyimigrancki manifest, w którym wyjaśnia, kim jest i dlaczego przeprowadził ataki. Według tego manifestu, jest rasistą, wyznającym teorię o wyższości białej rasy oraz mającym wyraźnie antymuzułmańskie poglądy.

Łącznie zatrzymano cztery osoby: trzech mężczyzn i jedną kobietę. Ataku dokonano na dwa meczety. W meczecie na Deans Ave zginęło 41 osób, a na Linwood – 7 osób. Jedna osoba zmarła w szpitalu. Jeden z napastników transmitował wideo z ataku.

W Nowej Zelandii wprowadzono najwyższy stopień zagrożenia. Przestrzeń powietrzna nad Christchurch pozostanie zamknięta do odwołania. Podejrzane urządzenia, które funkcjonariusze znaleźli w pojazdach napastników, zostały zabezpieczone przez wojsko. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której poruszyliśmy także inne tematy:

  • Czy brexit to najlepsza polityczna opera mydlana XXI wieku czy raczej tragifarsa, pokazująca kryzys brytyjskiej demokracji? Pewnie i jedno, i drugie.
  • Prezydent Algierii pod naporem protestów nie weźmie udziału w kolejnych wyborach. Ale kryzys w kraju daleki od zakończenia,
  • Czy w rezultacie uziemienia boeingów 737 Max 8 po katastrofie samolotu Ethiopian Airlines skończy się panowanie tych maszyn na światowym niebie. I co miałoby je zastąpić?

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Materiał dodatkowy: Adrian Bąk 
Goście: Rafał Kliś (Polak mieszkający w Auckland), Maciej Czarnecki ("Gazeta Wyborcza"), Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli), Bartosz Głowacki ("Skrzydlata Polska")
Data emisji: 16.03.2019 
Godzina emisji: 15.06

IAR/mk

Zobacz więcej na temat: Dariusz Rosiak Trójka

Czytaj także

Szczyt ws. pedofilii. Jakie zmiany przyniesie?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2019 16:00
– Biskupi mieli słuchać ofiar już przed przyjazdem. Papież ich o to poprosił. Mieli przyjechać już z jakąś refleksją. Dużo też teraz rozmawiają ze sobą i mówią o tym, co się dzieje, co się powinno dziać, żeby skutecznie przeciwdziałać pedofilii i molestowaniu w ogóle – zaznacza Zuzanna Radzik, teolożka. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaka będzie decyzja w sprawie Shamimy Begum?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2019 16:00
Wielka Brytania zastanawia się co zrobić z nastolatką z Londynu, która w 2015 roku wstąpiła w szeregi ISIS, a teraz chce wrócić do kraju. Z podobny problemem mierzą się inne zachodnie kraje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie plany wobec Europy ma Emmanuel Macron?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2019 16:15
Prezydent Macron chce budować nową Europę, w której nie będzie miejsca dla kłamców i populistów. Zostaną sami demokraci, czyli kto konkretnie?
rozwiń zwiń