Polskie Radio
Section05
Beata Płomecka

Kto sfinansował wizytę szefowej belgijskiego MSZ na Krymie? Na tapecie córka Putina

Rosyjska organizacja propagandowa sfinansowała w ubiegłym roku wizytę nowej minister spraw zagranicznych Belgii na zaanektowanym Krymie. W organizacji istotną rolę odgrywa córka Władimira Putina - donosi niderlandzkojęzyczna telewizja VRT. O szczegółach brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Belgia dziennikarstwo Beata Płomecka Krym Europa Ukraina

Gazowy plan awaryjny. Szefowa KE: znaczący krok w obliczu groźby całkowitego zakłócenia dostaw

- Dzięki tej decyzji Europa jest przygotowana do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego - podkreśliła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, odnosząc się do porozumienia unijnych krajów ws. gazowego planu awaryjnego. Informuje z Brukseli korespondentka IAR Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska Unia Europejska Europa Ursula von der Leyen gaz gaz ziemny Rosja energetyka GOSPODARKA Beata Płomecka ŚWIAT

Piloci Ryanaira w Belgii kontynuują swój protest. Dotychczas odwołano blisko 80 lotów

Weekendowy strajk pilotów tanich linii lotniczych Ryanair dotknął około 13 tysięcy pasażerów - poinformowała belgijska telewizja RTL. Odwołanych zostało prawie 80 lotów z międzynarodowego lotnisk Zaventem w belgijskiej stolicy i Charleroi pod Brukselą. Szczegóły zna korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia strajki demonstracje manifestacje Ryanair Beata Płomecka

Rezydencja królewska w Brukseli otwiera swoje podwoje. "To majestatyczne miejsce"

Pałac Królewski w Brukseli otwarty dla zwiedzających. Od dziś do 28 sierpnia będzie można oglądać siedzibę belgijskich monarchów zbudowaną w pierwszej połowie XIX wieku - relacjonuje Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia. To miejsce pełni funkcję reprezentacyjną, król Filip z rodziną mieszka na przedmieściach Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia Bruksela Beata Płomecka KULTURA

Rosja zakręci kurek z gazem? KE ma plan awaryjny. Płomecka: zapowiada się trudna dyskusja

Komisja Europejska opublikowała plan awaryjny w przypadku wstrzymania dostaw rosyjskiego gazu i zaproponowała dobrowolne 15-proc. zmniejszenie zużycia gazu przez państwa członkowskie. - Kilkanaście krajów już zgłasza zastrzeżenia - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Dodała, że zapowiada się trudna dyskusja.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Beata Płomecka gaz Komisja Europejska energetyka gaz ziemny Unia Europejska Rosja GOSPODARKA

Czują się "niedoceniani". W Belgii trwa kolejny strajk pilotów linii lotniczych Ryanair

Belgijscy piloci tanich linii lotniczych Ryanair rozpoczęli strajk, który potrwa przez cały weekend. W te dni planowane są połączenia z Charleroi pod Brukselą między innymi do kilku miast w Polsce. Belgijscy związkowcy zaznaczają, że zostanie odwołanych większość lotów z tego lotniska i wszystkie z międzynarodowego portu lotniczego Zaventem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia strajki demonstracje manifestacje protest Ryanair samolot Beata Płomecka

NASZ NEWS Łagodzenie sankcji na lotnictwo? Błąd Rady UE wykorzystała rosyjska propaganda. Ustalenia Polskiego Radia

Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka ustaliła, że służby prasowe Rady zmieniły wczorajsze oświadczenie informujące o przyjętym kolejnym pakiecie sankcji wobec Rosji. Usunięty został paragraf, który posłużył rosyjskiej propagandzie do dezinformacji o tym, że Unia Europejska łagodzi sankcje w sektorze lotniczym.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska sankcje Unii Europejskiej lotnictwo Rosja propaganda dezinformacja Beata Płomecka

"Wybieramy pewność w niepewnych czasach". Belgia stawia na elektrownie jądrowe do 2035 roku

Belgia przedłuży działanie elektrowni jądrowych do 2035 roku. Powodem jest rosyjska napaść na Ukrainę i ryzyko kryzysu energetycznego. Chodzi o bloki jądrowe Doel 4 i Tihange 3 (czyt. tijąnż), najmłodsze w Belgii - przekazała korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia Bruksela energia elektryczna energia atomowa energetyka kryzys bezpieczeństwo wojna na Ukrainie Beata Płomecka

Sankcje wobec Rosji uderzają też w reżim Syrii. UE wpisała nowe podmioty na czarną listę

Unia Europejska uderzyła też w syryjski reżim przy okazji sankcji wobec Rosji. Wczoraj weszły w życie restrykcje gospodarcze oraz te indywidualne, polegające na zakazie wjazdu do Unii i zamrożeniu majątków. Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell poinformował, że syryjski reżim pomaga Rosji wojskowo w wojnie na Ukrainie - informuje z Brukseli korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Beata Płomecka Syria reżim Ukraina Unia Europejska sankcje Rosja

TYLKO U NAS Sankcje wobec rosyjskiego sektora lotniczego złagodzone? Ambasador Sadoś powiedział Polskiemu Radiu, jak jest

Podawane przez rosyjskie media informacje o złagodzeniu przez Unię Europejską sankcji w sektorze lotniczym są nieprawdziwe. Podkreślił to w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś, stanowczo dementując te doniesienia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja sankcje sankcje Unii Europejskiej Beata Płomecka Unia Europejska wojna na Ukrainie wojna 2022 GOSPODARKA

Nowe sankcje UE wobec Rosji weszły w życie. Co zawiera czarna lista?

Kolejne sankcje Unii Europejskiej wobec Rosji weszły w życie. Uzgodnione ostatecznie przed południem restrykcje zostały opublikowane w Dzienniku Urzędowym. Zawierają one m.in. nowe wymogi dotyczące osób wpisanych na tzw. czarną listę z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi majątkami - informuje z Brukseli korespondentka IAR Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Europa sankcje sankcje Unii Europejskiej Rosja Beata Płomecka wojna na Ukrainie wojna 2022 ŚWIAT

Siódmy pakiet sankcji wobec Rosji przyjęty. Płomecka: nie dotyka sektora energetycznego

- Nawet przedstawiciele Unii Europejskiej, unijni urzędnicy i dyplomaci nie mówią "siódmy pakiet", mówią, że to jest pakiet uzupełniający sześć dotychczas nałożonych, wyjaśniający i rozszerzający. Na pakiet bardziej obszerny i ambitny trzeba poczekać, zapewne zostanie przyjęty po wakacjach - mówiła w Polskim Radiu 24 Beta Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Sejm wojna na Ukrainie Rosja Ukraina Unia Europejska Antoni Opaliński sankcje Unii Europejskiej sankcje Beata Płomecka

TYLKO U NAS Czarna lista UE w ramach sankcji wobec Rosji. Polskie Radio poznało szczegóły

Zdrajcy Ukrainy i Rosjanie wspierający w wojnie władze na Kremlu - te osoby znalazły się między innymi na czarnej, unijnej liście przyjętej w ramach sankcji wobec Rosji. Lista na razie jest tajna, ale brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka poznała jej szczegóły. Dokument zostanie odtajniony wraz z publikacją w Dzienniku Urzędowym, co ma nastąpić prawdopodobnie dzisiaj.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Rosja sankcje wojna 2022 Beata Płomecka

TYLKO U NAS UE przychyliła się do sankcyjnych postulatów Polski. Sadoś: prezentujemy najbardziej ambitne stanowisko

- Wiele postulatów Polski zostało uwzględnionych w najnowszym pakiecie sankcji na Rosję - poinformował ambasador Polski przy Unii Europejskiej, Andrzej Sadoś. Przedstawiciele 27-mki zatwierdzili restrykcje, które jutro mają być opublikowane w Dzienniku Urzędowym i wejść w życie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Rosja sankcje wojna 2022 Beata Płomecka

Embargo na złoto oraz biżuterię. Kraje UE dały zielone światło na kolejne sankcje wobec Rosji

Jest zgoda unijnych krajów na kolejny pakiet sankcji wobec Rosji za napaść na Ukrainę - informuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. W najnowszym pakiecie jest m.in. embargo na import rosyjskiego złota i obejmie ono także biżuterię, o co zabiegała Polska.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja sankcje Unia Europejska sankcje Unii Europejskiej Beata Płomecka Bruksela Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 GOSPODARKA