Polskie Radio
Section05
Beata Płomecka

Ciemnoczerwone strefy zakażeń COVID-19 w całej Europie. Nowy pomysł KE

Komisja Europejska ma zaproponować w przyszłym tygodniu nową kategorię - ciemnoczerwone strefy z najwyższym wskaźnikiem zakażeń koronawirusem. Tak ustalono podczas wideoszczytu z udziałem unijnych przywódców. To jeden z pomysłów na ograniczenie rozprzestrzenienia się koronawirusa i jego nowych mutacji. Relacja Beaty Płomeckiej.
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska Unia Europejska Europa koronawirus COVID-19 Ursula von der Leyen Beata Płomecka ŚWIAT

Przywódcy UE wezwali Rosję do uwolnienia Nawalnego. "Jego prawa muszą być przestrzegane"

Przywódcy 27 unijnych krajów wezwali Rosję do natychmiastowego uwolnienia opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Został on aresztowany w niedzielę na moskiewskim lotnisku, po przylocie z Niemiec. Tam przez pięć miesięcy był leczony po zamachu w Rosji na jego życie z udziałem bojowego środka chemicznego nowiczok. Relacja Beaty Płomeckiej.
Zobacz więcej na temat:  Aleksiej Nawalny Rosja Europa Unia Europejska Rada Europejska Charles Michel Beata Płomecka ŚWIAT

"Szczepienia muszą być przyspieszone". Znamy ustalenia po wideoszczycie UE

Szczepienia przeciw koronawirusowi w Unii muszą być przyspieszone, a koncerny farmaceutyczne powinny dochować terminów dostaw. Takie są ustalenia wideoszczytu z udziałem europejskich przywódców. O wnioskach z ponad czterogodzinnej narady poinformował przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Relacja Beaty Płomeckiej.
Zobacz więcej na temat:  szczepienia szczepionka koronawirus COVID-19 Unia Europejska Europa Rada Europejska Charles Michel Beata Płomecka ŚWIAT

Mechanizm zamawiania, brak dostępu do umów z koncernami. PE debatował nt. szczepionek

W Parlamencie Europejskim odbyła się debata poświęcona strategii szczepień w Unii. Komisja Europejska broniła wspólnego unijnego mechanizmu zamówień szczepionek przeciw COVID-19, europosłowie wytykali błędy, takie jak brak dostępu do umów z firmami farmaceutycznymi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Beata Płomecka Parlament Europejski Europarlament Unia Europejska zdrowie COVID-19 koronawirus pandemia

Aresztowanie Nawalnego. Będzie pilna debata Parlamentu Europejskiego na temat Rosji

Jutro odbędzie się pilna debata na temat Rosji na sesji Parlamentu Europejskiego w Brukseli w związku z wczorajszym zatrzymaniem w Moskwie opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Nieoficjalne informacje brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej potwierdziła europejska frakcja chadeków.
Zobacz więcej na temat:  Aleksiej Nawalny Rosja Europa Unia Europejska Parlament Europejski Bruksela Beata Płomecka ŚWIAT

Budowa gazociągu Nord Stream 2. Płomecka: Gazprom obawia się amerykańskich sankcji

- Budowa Nord Stream 2 nie ruszyła mimo szumnych zapowiedzi Gazpromu i może to świadczyć o obawie przed amerykańskimi sankcjami na firmy koordynujące przesył gazu. Przyszłość tej inwestycji na pewno nie jest kolorowa - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Nord Stream 2 Gazprom energetyka Rosja Europa Paweł Lekki Beata Płomecka

Kończy się prezydencja Niemiec w UE. Czym może się pochwalić Berlin?

Niemcy kończą dziś półroczne przewodnictwo w Unii Europejskiej. Od jutra do końca czerwca pracami Wspólnoty będzie kierować Portugalia. Uzgodnienia w sprawie budżetu Unii na najbliższych siedem lat oraz funduszu odbudowy po pandemii to Berlin zapisuje na liście sukcesów. Niemcy zabiegały też o porozumienie z Chinami w sprawie umowy inwestycyjnej, ale w tej sprawie posypała się krytyka. Zastrzeżenia ma między innymi Polska.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Niemcy budżet UE 2021-2027 Chiny Beata Płomecka

Szczepionka przeciw COVID-19 dopuszczona w UE. Beata Płomecka: korzyści większe niż ryzyko

- Jak mówią przedstawiciele Europejskiej Agencji Leków, korzyści z podania szczepionki są znacznie większe niż ryzyko - powiedziała o dopuszczeniu w UE pierwszej szczepionki na koronawirusa Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  szczepionka koronawirus COVID-19 pandemia Komisja Europejska Unia Europejska ŚWIAT Europa Polskie Radio 24 Beata Płomecka

Ocena szczepionek Pfizera i BioNTechu. Dziś specjalne posiedzenie ekspertów Europejskiej Agencji Leków

Europejska Agencja Leków z siedzibą w Amsterdamie ma dziś ocenić szczepionki przeciwko koronawirusowi wyprodukowane przez amerykańską firmę Pfizer i niemiecką spółkę BioNTech. Oczekuje się, że specjalny zespół ekspertów zgodzi się na autoryzację - informuje korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  szczepionka szczepienia Unia Europejska Komisja Europejska Amsterdam Europa Beata Płomecka ŚWIAT

Dziś pilne spotkanie unijnych ekspertów w Brukseli. Tematem nowa odmiana koronawirusa

Dziś w Brukseli pilne spotkanie ekspertów z unijnych krajów (początek o godz. 11.00) w związku z pojawieniem się nowej mutacji koronawirusa w Wielkiej Brytanii. Nadzwyczajne spotkanie zorganizowały Niemcy kierujące w tym półroczu pracami Wspólnoty - poinformowała korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Europa Wielka Brytania Bruksela koronawirus Beata Płomecka ŚWIAT

"Końca nie widać". Kiedy porozumienie między Wielką Brytanią a Unią Europejską?

- Wielka Brytania chce przede wszystkim odzyskać kontrolę nad własnym prawem. Jak podkreśla premier Johnson, nie po to Brytyjczycy wybrali odzyskanie tej kontroli w referendum, żeby teraz robić wszystko, co nakazuje Unia Europejska - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Beata Płomecka, korespondentka w Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Brexit Unia Europejska Wielka Brytania Beata Płomecka Europa Michał Strzałkowski