Polskie Radio
Section05
Beata Płomecka

Jacek Saryusz-Wolski: pakt migracyjny łamie traktaty. To kompetencje krajowe, a nie unijne

- Pakt migracyjny łamie unijne traktaty - powiedział na konferencji w Brukseli europoseł Jacek Saryusz-Wolski. Prace nad przepisami przewidującymi obowiązkową solidarność są na finiszu we Wspólnocie. Według założeń, jeśli jakiś kraj nie zgodzi się na relokację migrantów, będzie musiał zapłacić około 20 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę. Tymczasem, jak przypomina eurodeputowany, kwestie migracyjne leżą w kompetencji państw członkowskich.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Saryusz-Wolski polityka Unia Europejska Parlament Europejski migracja kryzys migracyjny 2023 imigranci w Europie Beata Płomecka Bruksela ŚWIAT Europa

Unia Europejska spieszy się z przyjęciem paktu migracyjnego. W środę specjalna debata w PE

W środę rano na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu odbędzie się debata zatytułowana "Konieczność szybkiego przyjęcia paktu migracyjnego". O debatę w kontekście trudnej sytuacji na Lampedusie wnioskowała największa grupa w Europarlamencie - frakcja Europejskiej Partii Ludowej. Chcieli jej również liberałowie i socjaliści.
Zobacz więcej na temat:  kryzys migracyjny 2023 imigranci w Europie Unia Europejska prawo Beata Płomecka ŚWIAT Europa

UE zgodziła się przedłużyć ochronę dla uchodźców z Ukrainy. Polska naciskała na otrzymanie dodatkowych środków

Unijne kraje zgodziły się na przedłużenie tymczasowej ochrony uchodźców z Ukrainy do marca 2025 roku. Decyzję podjęli ministrowie spraw wewnętrznych 27-mki w Brukseli. Polska poparła decyzję, ale uważała, że Komisja najpierw powinna zagwarantować rezerwę budżetową dla krajów, które przyjęły uciekinierów wojennych zza wschodniej granicy.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Unia Europejska prawo pieniądze Ukraina pomoc Beata Płomecka ŚWIAT Europa GOSPODARKA

Szczyt UE-USA w Waszyngtonie. W tle wsparcie dla Ukrainy i obciążenie Rosji kosztami wojny

20 października odbędzie się szczyt Unia Europejska-Stany Zjednoczone. Prezydent USA Joe Biden zaprosił na rozmowy do Białego Domu przewodniczących Rady Europejskiej Charlesa Michela i Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen - informuje korespondentka Polskiego Radia z Brukseli Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 Unia Europejska Stany Zjednoczone Waszyngton Bruksela polityka Beata Płomecka USA Ursula von der Leyen Joe Biden Rosja

UE ma przedłużyć ochronę dla uchodźców z Ukrainy. Polska chce najpierw gwarancji pieniędzy na ten cel

Unia Europejska przygotowuje się do przedłużenia tymczasowej ochrony dla uchodźców z Ukrainy. Polska domaga się, by najpierw Komisja zagwarantowała pieniądze na ten cel. Hiszpania, kierująca pracami Wspólnoty w tym półroczu chce, by w czwartek decyzję o przedłużeniu ochrony dla uchodźców z Ukrainy zatwierdzili ministrowie spraw wewnętrznych dwudziestkisiódemki na spotkaniu w Brukseli. Przepisy wygasają w marcu przyszłego roku i mają być przedłużone o kolejny rok. Więcej na ten temat brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia Bruksela uchodźcy wojna na Ukrainie wojna 2023 Beata Płomecka Unia Europejska GOSPODARKA

TYLK U NAS Ambasador Sadoś: oczekujemy od KE informacji nt. rozmów ws. ukraińskiego zboża

Polska oczekuje od Komisji Europejskiej informacji na temat rozmów prowadzonych z Ukrainą w sprawie importu zboża. Ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś powiedział Polskiemu Radiu, że wniosek w tej sprawie zostanie złożony we wtorek. Chodzi o to, by w środę, na cotygodniowym spotkaniu ambasadorów z 27 unijnych krajów, taka informacja została przedstawiona. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bruksela Komisja Europejska Beata Płomecka zboże Ukraina Europa GOSPODARKA

Belgia precyzuje plany wysłania F-16 na Ukrainę. Myśliwce mają być przekazane dopiero za kilka lat

Belgia pracuje nad planami wysłania F-16 na Ukrainę. Według belgijskich mediów myśliwce zostaną przekazane za 2-3 lata, wcześniej mogą być wykorzystywane do szkoleń ukraińskich pilotów. W tej sprawie rząd w Brukseli zmienił zdanie, bo na początku roku wykluczał możliwość wysłania maszyn. Więcej na ten temat brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia Bruksela F-16 wojna na Ukrainie wojna 2023 Beata Płomecka

KE uznała za niewystarczające wyjaśnienia Polski dot. wiz dla migrantów

Komisja Europejska uznała za niewystarczające wyjaśnienia polskiego MSZ dotyczące wiz dla migrantów. List do unijnej komisarz do spraw wewnętrznych Ylvy Johansson został wysłany przez wiceministra spraw zagranicznych Pawła Jabłońskiego. Więcej w relacji korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Komisja Europejska POLSKA Ministerstwo Spraw Zagranicznych Beata Płomecka Bruksela wiza

TYLKO U NAS Embargo na ukraińskie zboże. Polska krytykuje rozwiązania przedstawione przez Kijów

Polska skrytykowała proponowany przez Ukrainę system zezwoleń na eksport zboża, który ma nie dopuścić do destabilizacji rynku w pięciu przyfrontowych krajach. Z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że władze w Kijowie przedstawiły dziś swoje propozycje.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Komisja Europejska zboże Ukraina embargo Beata Płomecka GOSPODARKA