Polskie Radio
Section05
Beata Płomecka

W Unii Europejskiej odżyły spory ws. uchodźców"

„Pomoc Polski w kryzysie migracyjnym przynosi efekty” - mówił w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że chodzi o wsparcie finansowe przekazywane krajom, które zmagają się z presją migracyjną i uchodźcom w obozach poza Unią. O szczycie UE w Brukseli mówiła w audycji Północ-Południe Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 uchodźcy imigranci w Europie Mateusz Morawiecki Unia Europejska Beata Płomecka

Brexit i granice pomiędzy Irlandiami. Stanowisko premiera

- Tej granicy teraz praktycznie nie ma. Po Brexicie będzie zupełnie inna sytuacja. To będzie taka linia odgradzająca Wielką Brytanię od UE. Władze w Dublinie mówią, że nie wyobrażają sobie, żeby zostały wprowadzone kontrole, żeby to utrudniało przepływ towarów i usług - mówiła o kwestii granicy między Irlandią a Irlandią Północną Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Beata Płomecka Grzegorz Ślubowski Brexit Wielka Brytania Unia Europejska Piotr Pogorzelski Piotr Jędroszczyk

Jak daleko pójdą przemiany polityczne w Zimbabwe?

- W tym momencie, kiedy do demonstracji za ustąpieniem Mugabego wezwały też inne siły polityczne, może to oznaczać, że cały ten proces pójdzie dalej, że to nie będzie tylko podmiana jednego polityka pamiętającego czasy wojny wyzwoleńczej na innego w podobnym wieku i pochodzącego z tego samego środowiska - mówił na antenie radiowej Jedynki Grzegorz Waliński, były ambasador RP w krajach afrykańskich. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Zimbabwe Magdalena Skajewska Unia Europejska media Rosja Beata Płomecka

Na Wyspach króluje polityczny chaos. "Premier może odejść"

- Według jednej z gazet zabrakło ośmiu podpisów, by rozpocząć oficjalny proces odwoływania premier lub przynajmniej dyskusję w tej sprawi - mówił w Jedynce Krzysztof Winkler (Grupa Badawcza BRITANNIA na Uniwersytecie Warszawskim). Nie jest też pewne, czy w grudniu zaczną się negocjacje o umowie handlowej z UE, która ma zatrzymać inwestycje na wyspach.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Dariusz Rosiak Wielka Brytania Brexit Theresa May Beata Płomecka Więcej świata Jemen Unia Europejska

Wybory w Czechach. Triumf populistów, klęska lewicy

Partia czeskiego miliardera Andreja Babiša - ANO - odniosła zdecydowane zwycięstwo w wyborach parlamentarnych. Do utworzenia rządu większościowego Akcja Niezadowolonych Obywateli będzie potrzebowała jednak partnerów koalicyjnych. O przetasowaniach na czeskiej scenie politycznej mówili w Polskim Radiu 24 m.in. prof. Piotr Wawrzyk z Instytutu Europeistyki UW, korespondent czeskiej telewizji publicznej Česká Televize dr Miroslav Karas, dr Paweł Ukielski (Instytut Studiów Politycznych PAN) oraz dr Marcin Zaborowski (Visegrad Insight).
Zobacz więcej na temat:  Czechy Praga wybory parlamentarne Beata Płomecka Unia Europejska Paweł Ukielski Piotr Wawrzyk

Szczyt UE. Rozmowy m.in. na temat migracji i Brexitu

Kryzys migracyjny, sprawy międzynarodowe, a także Brexit, oraz program prac na najbliższe dwa lata - to główne tematy rozpoczynającego się w czwartek, dwudniowego szczytu w Brukseli. Początek spotkania unijnych liderów zaplanowano na 15.00. Szczyt odbędzie się w starym budynku Rady. Nowy, z powodu szkodliwych oparów, w środę ponownie ewakuowano. O przygotowaniach do szczytu mówili w PR24 korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka oraz Adrian Bąk z Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej. Z kolei Adam Dąbrowski - korespondent PR w Londynie mówił o negocjacjach dotyczących wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. 
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Beata Płomecka imigranci w Europie uchodźcy Brexit Wielka Brytania

„Pozycja Theresy May nie jest już tak mocna jak na początku"

Premier Wielkiej Brytanii uważa, że jest postęp w negocjacjach ws. Brexitu. Optymizm Theresy May studzą jednak politycy w Brukseli. O rozwodzie Londynu z UE,  który był jednym z głównych tematów cyfrowego szczytu Unii Europejskiej w Estonii, mówili w audycji Świat w Powiększeniu korespondentka Beata Płomecka i dr Krzysztof Winkler z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wielka Brytania Brexit Theresa May Unia Europejska Beata Płomecka

Rosja wyprzedaje sprzęt wojskowy. "To samobójcze działanie"

- Prawdą jest to, że Rosjanie chcą sprzedawać jak najwięcej. O ich desperacji świadczy to, że w 2015 roku zaczęli sprzedawać najnowocześniejszą broń krajowi, któremu wcześniej broni nie sprzedawali, czyli Chinom. Doszło do transakcji, która jest uznawana za przełomową, czyli sprzedaży rakiet przeciwlotniczych S-400 - mówił na antenie radiowej Jedynki Andrzej Talaga, ekspert Warsaw Enterprise Institute. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Talaga Wojna w Syrii Paweł Lekki Rosja Beata Płomecka Chiny