Polskie Radio
Section05
Beata Płomecka

Polscy europosłowie o braku zgody na wyłączenie Nord Stream 2 spod prawa UE

Brak zgody na wyłączenie Nord Stream 2 spod unijnego prawa to dobra wiadomość, ale to nie kończy batalii. Tak mówią polscy europosłowie z którymi rozmawiała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. W piątek niemiecki regulator zdecydował, że gazociąg musi podlegać zapisom unijnej dyrektywy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Nord Stream 2 Parlament Europejski Jerzy Buzek Jacek Saryusz-Wolski energetyka Beata Płomecka

"To zgrana ekipa". Polska współpracuje z 7 państwami UE ws. pakietu drogowego

Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka ustaliła, że rządy 8 krajów uzgodniły wspólnie z europosłami poprawki do pakietu, który w obecnej formie zaostrza zasady w transporcie międzynarodowym, podnosi koszty i biurokratyczne wymogi. Termin na składanie poprawek w Parlamencie Europejskim minął w tym tygodniu. Wspólny front w tej sprawie tworzą Polska, Węgry, Litwa, Łotwa, Bułgaria, Rumunia, Malta i Cypr. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska transport przewoźnik Parlament Europejski Beata Płomecka

"Stopniowa gospodarcza integracja". Kraje UE potwierdzą aspiracje Partnerstwa Wschodniego

- Unijne kraje potwierdzają europejskie aspiracje krajów Partnerstwa Wschodniego i zgadzają się na stopniową gospodarczą integrację. Takie zapisy uzgodnili ambasadorowie państw członkowskich w deklaracji na szczyt Partnerstwa Wschodniego, który odbędzie się w przyszłym miesiącu - dowiedziała się brukselska korespondentka Polskiego Radia. Z ustaleń Beaty Płomeckiej wynika, że Polska jest zadowolona z ostatecznego tekstu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Partnerstwo Wschodnie GOSPODARKA Europa Beata Płomecka

PE apeluje o większy budżet Unii, Zielony Ład i obligacje. Krytykuje też Polskę i Węgry

Parlament Europejski apeluje o zwiększenie unijnego budżetu po 2020 roku i kontynuowanie prac nad Zielonym Ładem. Krytykuje też Polskę i Węgry. Podczas nadzwyczajnej sesji w Brukseli europosłowie przyjęli rezolucję dotyczącą kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa - relacjonuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Europa Europarlament Parlament Europejski Beata Płomecka

Elastyczność funduszy UE. Jest odpowiedź europosłów na propozycję KE

Europosłowie poparli propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą większej elastyczności w wykorzystaniu pieniędzy z obecnego unijnego budżetu. Niezakontraktowane jeszcze fundusze państwa członkowskie mogą przeznaczyć na walkę z koronwirusem - informuje Beata Płomecka, brukselska korespondentka Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Europa Europarlament Parlament Europejski Beata Płomecka

Niemcy próbują wyłączyć Nord Stream 2 spod prawa UE. PGNiG protestuje

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przeciwne wyłączeniu gazociągu Nord Stream 2 spod unijnego prawa. Podkreślił to prezes PGNiG Jerzy Kwieciński w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Niemcy Komisja Europejska POLSKA Nord Stream 2 Nord Stream II gazociąg północny Rosja Gazprom PGNiG Jerzy Kwieciński Beata Płomecka

Beata Płomecka o Funduszu Odbudowy UE: czekają nas długie, trudne i wyboiste negocjacje

- Mniej więcej wiemy, jaką Fundusz Odbudowy miałby mieć wielkość - to od 1,5 do 2 bln euro. Natomiast nie wiemy, jak miałby być finansowany i jak pieniądze miałyby być przekazywane państwom członkowskim - mówiła w Polskim Radiu 24 brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska pandemia koronawirus COVID-19 Beata Płomecka Polskie Radio 24 Krzysztof Grzybowski fundusze unijne fundusze europejskie budżet ue budżet unijny budżet UE 2021-2027 budżet Mateusz Morawiecki

Belgijskie media: ograniczenia związane z koronawirusem przedłużone do 3 maja

Belgia przedłuży do 3 maja ograniczenia wprowadzone w związku z koronawirusem - informują tamtejsze media. Pojutrze Rada Bezpieczeństwa Narodowego ma podjąć decyzję w tej sprawie. W Belgii zakażonych jest ponad 29,5 tysiąca osób, w wyniku powikłań zmarło 3600 chorych. W szpitalach jest ponad 5300 pacjentów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia Beata Płomecka Bruksela koronawirus pandemia kwarantanna

KE zapowiada kontynuację prac nad Zielonym Ładem. Mieszane reakcje polskich europosłów

Jak zapowiada Komisja Europejska, pomimo pandemii koronwirusa prace nad Zielonym Ładem i dalszą redukcją emisji dwutlenku węgla będą kontynuowane. Polscy europosłowie do europarlamentu są w tej sprawie podzieleni - relacjonuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT ekologia Komisja Europejska Unia Europejska Jerzy Buzek Beata Płomecka Parlament Europejski

Walka z dezinformacją. Ministrowie obrony NATO wezmą udział w wideokonferencji

Strategia obrony i odstraszania NATO oraz walka z dezinformacją w czasie pandemii koronawirusa to główne tematy wideokonferencji ministrów obrony państw Sojuszu Północnoatlantyckiego (początek ok. godz. 15). Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował, że w konferencji wezmą też udział ministrowie obrony Finlandii i Szwecji.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus Unia Europejska NATO Jens Stoltenberg wirus pandemia epidemia COVID-19 dezinformacja Europa Beata Płomecka ŚWIAT infografika