Polskie Radio
Section05
Beata Płomecka

PROSTO Z BRUKSELI Ograniczenia w imporcie żywności z Ukrainy. Komisja PE przyjęła polskie postulaty

Komisja handlu międzynarodowego Parlamentu Europejskiego poparła ustalenia dotyczące ograniczeń w imporcie z Ukrainy. Zmiany w umowie o bezcłowym handlu z Ukrainą, która zostanie przedłużona w czerwcu o kolejny rok, uzgodnili przedstawiciele unijnych instytucji, przyjmując polskie postulaty.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Komisja Europejska Bruksela Beata Płomecka Ukraina Parlament Europejski wojna 2024

Rocznica ludobójstwa w Rwandzie. Hołd przedstawicieli UE

Przedstawiciele Unii Europejskiej oddali hołd ofiarom ludobójczych walk między plemionami Tutsi i Hutu w Rwandzie. Dziś przypada 30. rocznica masakry, w której zginęło 800 tysięcy ludzi, głównie z plemienia Tutsi, dokonanej przez ekstremistów Hutu. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Afryka rwanda ludobójstwo Unia Europejska Charles Michel kigali pamięć Ursula von der Leyen dyplomacja Beata Płomecka

Bezcłowy handel z Ukrainą. Kluczowe negocjacje ws. umowy

Najbliższe dni będą kluczowe dla umowy o bezcłowym handlu Unii Europejskiej z Ukrainą. Półtora tygodnia temu kraje członkowskie porozumiały się co do zwiększenia ograniczeń importowych. Chodzi o wydłużenie okresu, który będzie brany pod uwagę przy ustalaniu limitów.                                                                                                             
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Beata Płomecka Ukraina zboże rolnictwo miód

Nie gaśnie legenda gen. Maczka. W Belgii powstanie muzeum

Na początku września w belgijskim mieście Roeselare zostanie otwarty Memoriał generała Stanisława Maczka. Pierwszy taki w Belgii, w wyjątkowym miejscu, bo w wojennym bunkrze. O terminie otwarcia powiedzieli brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej przedstawiciele władz Roeselare.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Beata Płomecka Belgia HISTORIA II wojna światowa Stanisław Maczek muzeum historia Polski

75. rocznica powstania NATO. "USA potrzebują Europy dla własnego bezpieczeństwa"

- Stany Zjednoczone potrzebują Europy dla własnego bezpieczeństwa - mówił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas uroczystości 75-lecia powstania Sojuszu Północnoatlantyckiego w kwaterze głównej w Brukseli. Podkreślił, że NATO nie tylko Europę, ale także Amerykę Północną czyni bezpieczniejszą. Zwracał uwagę na światowej klasy, europejskie siły zbrojne, sprawny wywiad i dyplomację.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski NATO Unia Europejska Beata Płomecka Jens Stoltenberg rocznica USA Donald Trump

Rutte nowym szefem NATO? Minister Sikorski jednoznacznie

Polska uważa, że region Europy Środkowo-Wschodniej powinien mieć swoich przedstawicieli na wysokich stanowiskach w organizacjach międzynarodowych. Tak mówił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w Brukseli, przed rozpoczęciem dwudniowego spotkania szefów dyplomacji państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. O szczegółach Beata Płomecka, brukselska korespondentka Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Radosław Sikorski Beata Płomecka NATO Europa ŚWIAT