Atak na saudyjskie rafinerie. Jakie będą skutki?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2019 16:00
– Zimna wojna irańsko-saudyjska trwa od dawna. Obecną eskalację napięcia wiązałbym wprost ze zmianą polityki amerykańskiej i nałożeniem sankcji na Iran – mówi dr Łukasz Fyderek z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Audio
  • Zimna wojna irańsko-saudyjska (Raport o stanie świata/Trójka)
19.09.2019, spotkanie zastępcy Najwyższego Dowódcy sił zbrojnych Zjednoczonych Emiratów Arabskich Muhammada ibn Zajid Al Nahajjana z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo (C) w Pałacu Morskim w Abu Zabi. Pompeo przybył do ZEA po wizycie w sąsiedniej Arabii Saudyjskiej w celu omówienia niedawnych ataków na dwa saudyjskie zakłady naftowe
19.09.2019, spotkanie zastępcy Najwyższego Dowódcy sił zbrojnych Zjednoczonych Emiratów Arabskich Muhammada ibn Zajid Al Nahajjana z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo (C) w Pałacu Morskim w Abu Zabi. Pompeo przybył do ZEA po wizycie w sąsiedniej Arabii Saudyjskiej w celu omówienia niedawnych ataków na dwa saudyjskie zakłady naftoweFoto: PAP/EPA/MOHAMED AL HAMMADI

14 września zaatakowane zostały dwie rafinerie w Bukajk i Churajs na wschodzie Arabii Saudyjskiej. Przedstawiciele władz USA oskarżają o atak Iran, ten zaś odrzuca zarzuty. Atak na rafinerie spowodował wstrzymanie blisko 50 proc. całkowitej produkcji ropy w Arabii Saudyjskiej. Przyczynił się też do gwałtownego wzrostu napięcia na Bliskim Wschodzie.

Oficjalnie do przeprowadzenia ataków przyznali się szyiccy rebelianci Huti z Jemenu, wspierani przez Teheran. Zdaniem Teheranu miał to być "ostrzeżenie" dla Saudyjczyków, którzy dowodzą sunnicką koalicją walczącą w Jemenie z Huti od 2015 roku.

Tydzień po atakach na saudyjskie rafinerie szef Pentagonu ogłosił, że USA wyślą kolejnych żołnierzy i sprzęt w rejon Zatoki Perskiej, by wzmocnić obronę powietrzną Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Iran zareagował na te słowa ostrzeżeniem, że każdy atak na jego terytorium, nawet ograniczony, spowoduje zdecydowaną reakcję i będzie wyniszczający dla agresora.

– Iran czuje się bardzo pewnie, bo jego wpływy regionalne są wielkie jak nigdy, szczególnie po tym, jak przy wsparciu rosyjskim udało się utrzymać reżim Baszara al-Asada w Syrii. Z drugiej strony jednak amerykańskie sankcje dławią irańską gospodarkę. To niepokojąca mieszanka – ocenia dr Łukasz Fyderek z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dlaczego, zdaniem gościa Trójki, nie dojdzie do interwencji zbrojnej? Z jakich powodów Jemen traci jako arena konfrontacji irańsko-saudyjskiej? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której poruszyliśmy także inne tematy:

  • Czy rzeka może mieć osobowość prawną? Może. W Indiach może.
  • Kto i dlaczego będzie miał najwięcej władzy w nowej Komisji Europejskiej?
  • Czy to ważne dla historii polityki, że Margaret Thatcher była kobietą?

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Autor materiału dodatkowego: Michał Żakowski 
Goście: dr Łukasz Fyderek (Uniwersytet Jagielloński), Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli); Charles Moore (autor biografii Margaret Thatcher)
Data emisji: 21.09.2019
Godzina emisji: 15.08

PAP/IAR/mk/gs

Czytaj także

Czy Donald Trump jest zmęczony Europą?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2019 16:00
Prezydent Trump odwołał wizytę w Polsce, ale amerykańska polityka wobec Polski i Europy Środkowej ciągle istnieje. Na czym ona polega?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co dalej z brexitem?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 16:14
Czy Borys Johnson będzie premierem rządzącym Wielką Brytanią najkrócej w historii? Czy jednak jego plan wyciągnięcia Londynu z Unii za wszelką cenę powiedzie się?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyborcza gra o Dolinę Jordanu. "Histeryczny krok"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 16:40
Tuż przed wyborami izraelski premier zapowiada aneksję Doliny Jordanu. – To zgrany wyborczy numer Benjamina Netanjahu. Podobnie zachował się kilka dni przed kwietniowymi wyborami, obiecując aneksję poszczególnych osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu Jordanu – mówi dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
rozwiń zwiń