X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Atak na saudyjskie rafinerie. Jakie będą skutki?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2019 16:00
– Zimna wojna irańsko-saudyjska trwa od dawna. Obecną eskalację napięcia wiązałbym wprost ze zmianą polityki amerykańskiej i nałożeniem sankcji na Iran – mówi dr Łukasz Fyderek z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Audio
  • Zimna wojna irańsko-saudyjska (Raport o stanie świata/Trójka)
19.09.2019, spotkanie zastępcy Najwyższego Dowódcy sił zbrojnych Zjednoczonych Emiratów Arabskich Muhammada ibn Zajid Al Nahajjana z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo (C) w Pałacu Morskim w Abu Zabi. Pompeo przybył do ZEA po wizycie w sąsiedniej Arabii Saudyjskiej w celu omówienia niedawnych ataków na dwa saudyjskie zakłady naftowe
19.09.2019, spotkanie zastępcy Najwyższego Dowódcy sił zbrojnych Zjednoczonych Emiratów Arabskich Muhammada ibn Zajid Al Nahajjana z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo (C) w Pałacu Morskim w Abu Zabi. Pompeo przybył do ZEA po wizycie w sąsiedniej Arabii Saudyjskiej w celu omówienia niedawnych ataków na dwa saudyjskie zakłady naftoweFoto: PAP/EPA/MOHAMED AL HAMMADI

14 września zaatakowane zostały dwie rafinerie w Bukajk i Churajs na wschodzie Arabii Saudyjskiej. Przedstawiciele władz USA oskarżają o atak Iran, ten zaś odrzuca zarzuty. Atak na rafinerie spowodował wstrzymanie blisko 50 proc. całkowitej produkcji ropy w Arabii Saudyjskiej. Przyczynił się też do gwałtownego wzrostu napięcia na Bliskim Wschodzie.

Oficjalnie do przeprowadzenia ataków przyznali się szyiccy rebelianci Huti z Jemenu, wspierani przez Teheran. Zdaniem Teheranu miał to być "ostrzeżenie" dla Saudyjczyków, którzy dowodzą sunnicką koalicją walczącą w Jemenie z Huti od 2015 roku.

Tydzień po atakach na saudyjskie rafinerie szef Pentagonu ogłosił, że USA wyślą kolejnych żołnierzy i sprzęt w rejon Zatoki Perskiej, by wzmocnić obronę powietrzną Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Iran zareagował na te słowa ostrzeżeniem, że każdy atak na jego terytorium, nawet ograniczony, spowoduje zdecydowaną reakcję i będzie wyniszczający dla agresora.

– Iran czuje się bardzo pewnie, bo jego wpływy regionalne są wielkie jak nigdy, szczególnie po tym, jak przy wsparciu rosyjskim udało się utrzymać reżim Baszara al-Asada w Syrii. Z drugiej strony jednak amerykańskie sankcje dławią irańską gospodarkę. To niepokojąca mieszanka – ocenia dr Łukasz Fyderek z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dlaczego, zdaniem gościa Trójki, nie dojdzie do interwencji zbrojnej? Z jakich powodów Jemen traci jako arena konfrontacji irańsko-saudyjskiej? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której poruszyliśmy także inne tematy:

  • Czy rzeka może mieć osobowość prawną? Może. W Indiach może.
  • Kto i dlaczego będzie miał najwięcej władzy w nowej Komisji Europejskiej?
  • Czy to ważne dla historii polityki, że Margaret Thatcher była kobietą?

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Autor materiału dodatkowego: Michał Żakowski 
Goście: dr Łukasz Fyderek (Uniwersytet Jagielloński), Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli); Charles Moore (autor biografii Margaret Thatcher)
Data emisji: 21.09.2019
Godzina emisji: 15.08

PAP/IAR/mk/gs

Czytaj także

Czy Donald Trump jest zmęczony Europą?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2019 16:00
Prezydent Trump odwołał wizytę w Polsce, ale amerykańska polityka wobec Polski i Europy Środkowej ciągle istnieje. Na czym ona polega?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co dalej z brexitem?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 16:14
Czy Borys Johnson będzie premierem rządzącym Wielką Brytanią najkrócej w historii? Czy jednak jego plan wyciągnięcia Londynu z Unii za wszelką cenę powiedzie się?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyborcza gra o Dolinę Jordanu. "Histeryczny krok"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 16:40
Tuż przed wyborami izraelski premier zapowiada aneksję Doliny Jordanu. – To zgrany wyborczy numer Benjamina Netanjahu. Podobnie zachował się kilka dni przed kwietniowymi wyborami, obiecując aneksję poszczególnych osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu Jordanu – mówi dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
rozwiń zwiń