Wyzwania pracy w dubbingu. Jak stworzyć postać samym głosem?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2021 10:05
– Można grać w dubbingu dzieci, mamy, wiedźmuchy, ale też  krwinkę białą lub czerwoną w "Było sobie życie. Można też grać na przykład… krzesło. Nie zawsze gramy ludzi, także przedmioty. W Teatrze Polskiego Radia w audiobookach i słuchowiskach musimy swoim głosem wyczarować charakter postaci – opowiadała Joanna Pach-Żbikowska, wcielając się po chwili w… skrzypiące drzwi, Gargamela i słowika o poranku. 
Joanna Pach-Żbikowska
Joanna Pach-ŻbikowskaFoto: Polskie Radio

agnieszka kunikowska 1200.jpg
Agnieszka Kunikowska - księżniczka dubbingu

Jak wyglądają kulisy pracy w Teatrze Polskiego Radia? – Za każdym razem to jest cudowna, magiczna przygoda. Wchodzimy do ogromnego studia, w którym też są skrzypiące drzwi, szafy, stare schody. Tam zaczyna się magia, zaczyna się próba. Szukamy charakterów, głosów naszych postaci. Jak jesteśmy po próbie, z reżyserem, ze wszystkimi aktorami, to realizator dźwięku zaczyna nagranie, które potem możecie usłyszeć przed od swoimi odbiornikami – opowiada gość "Zagadkowej niedzieli".


Posłuchaj
53:55 2021_05_02 09_05_39_PR3_Zagadkowa_niedziela.mp3 Jak powstają spektakle Teatru Polskiego Radia? (Zagadkowa niedziela/Trójka)

 

W studiu Polskiego Radia są różne rekwizyty i elementy, które umożliwiają nagranie wszystkich niezbędnych w realizacji słuchowiska dźwięków. Można tam znaleźć np. fragment podłogi pokryty kostką brukową. – Są też stare taśmy. Jak chodzimy po nich, to jest wrażenie, jakbyśmy chodzili po trawie lub przedzierali się przez jakieś gąszcze. Są kamyki – opisuje  Joanna Pach-Żbikowska.

Facebook.com/Teatr Polskiego Radia

W przypadającym 2 maja Dniu Flagi mówiliśmy w ujęciu rodzinnym. W audycji znalazły się również zagadki i ciekawostki związane z polską flagą.

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Joanna Pach-Żbikowska (aktorka teatralna i dubbingowa)
Data emisji: 11.04.2021
Godziny emisji: 9.06

gs

Czytaj także

Zadziwiający świat zwierząt. "Przyroda nie zna słowa brzydkie"

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2021 10:05
– Wyobraźcie sobie chomika, ale zupełnie łysego z pomarszczoną skórą. On od urodzenia wygląda jak staruszek. Na dokładkę ma dwa wystające zęby jak bóbr… W przyrodzie wszystkie zwierzęta są na równych prawach. Liczy się, żeby przetrwać – opowiada Anna Olej-Kobus, opisując golca. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zachwycający wiosenny las i jego mieszkańcy

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2021 10:15
Zima była dość długa, a tegoroczna wiosna jest kapryśna i nadchodzi z dużymi oporami. Ale rośliny i zwierzęta już ją czują: zieleni się trawa, pojawiają się kwiaty, drzewa wypuszczają pąki, a ptaki szykują się do łączenia w pary i budowania gniazd. O tym wszystkim opowiada Marcin z lasu, czyli Marcin Kostrzyński: dziennikarz, przyrodnik, leśnik, operator kamery i popularyzator nauki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od 40 lat tworzą świat przyjazny dziecku – czym jest KOPD?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2021 10:15
KOPD, czyli Komitet Ochrony Praw Dziecka powstał w 1981 roku jako pierwsza w całej Europie Wschodniej organizacja, która bezpłatnie udziela pomocy dzieciom i ich opiekunom. – To praca, która ma sens i misję. Pracują u nas specjaliści, którzy znają się na swojej pracy, którzy są pełni pasji, entuzjazmu, zaangażowania, którzy dają mi siłę – mówiła w Zagadkowym Studiu członkini zarządu KOPD Magdalena Stachowiak-Alexandrowicz.   
rozwiń zwiń