Inauguracja sezonu wakacyjnego 2019

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2019 22:12
Sezon wakacyjny w MBK tradycyjnie otwieramy nad morzem, wydaniem plenerowym i monograficznym.
Audio
  • Zaczynamy sezon wakacyjny! (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
Baszka Marcinik na wystawie Jan Matejko z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. B.G. Woźnickiego, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz z kolekcji prywatnych
Baszka Marcinik na wystawie "Jan Matejko z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. B.G. Woźnickiego, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz z kolekcji prywatnych" Foto: Jurek Bartkowski

Plakat promujący wystawę "Jan Matejko z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. B.G. Woźnickiego, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz z kolekcji prywatnych"
Plakat promujący wystawę "Jan Matejko z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. B.G. Woźnickiego, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz z kolekcji prywatnych"

W tym roku oficjalne otwarcie odbywa się tydzień po rozpoczęciu wakacji i na zaproszenie Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, gdzie 27 czerwca została otwarta wielka wystawa – "Jan Matejko z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. B.G. Woźnickiego, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz z kolekcji prywatnych". Kuratorami wystawy są Igor Chomyn ze Lwowa i Bogusław Deptuła – historyk, krytyk sztuki z Warszawy. Jan Matejko – wiadomo – jeden z największych naszych malarzy – urodził się 24 czerwca 1838 roku. Zmarł 1 listopada w 1893 roku. Matejko tworzył w tym samym czasie, co patron 2019 roku – Stanisław Moniuszko, który miał 19 lat, kiedy malarz przyszedł na świat. W tym wydaniu Magazynu pytamy o to, jak czas rozbiorów wpływał na sztukę wówczas powstającą oraz także – oczywiście – o to, co oznacza owa powtarzana, przekazywana kolejnym pokoleniom fraza, że Matejko "wielkim malarzem był".

Przyzwyczajeni do awangardowych gestów PGS, od czasu do czasu powracamy jednak do tego, co tradycyjne, klasyczne, utrwalone w naszej świadomości.

Gośćmi wydania są obaj kuratorzy. Współgospodarzem – dyrektor galerii Zbigniew Buski, który stara się zawsze o to, by odwiedzający kurort latem, w drodze na molo i plażę, zatrzymywali się w niej i mieli ochotę pozostać dłużej, oglądając wystawy na wszystkich jej trzech poziomach, wystawy bardzo różne, dodajmy.

Baszka Marcinik i Zbigniew Buski Baszka Marcinik i Zbigniew Buski (fot. Jurek Bartkowski)

Plakat promujący wystawę "Skaters" Plakat promujący wystawę "Skaters"

Wspominamy także o drugiej otwartej właśnie ekspozycji. To kolejny w PGS pokaz prac fotograficznych Tomasza Gudzowatego pod tytułem "Skaters". Jest i trzecia nowa wystawa, ale o niej innym razem.

Do tradycji wydań MBK monograficznych należy otwieranie ich tzw. innym tematem, który tylko sygnalizujemy, by później rozwinąć go w kolejnym np. wydaniu. I znów, jak od lat, inaugurujące sezon wakacyjny wydanie, otwiera Andre Hubner-Ochodlo, zapraszając nas na – które to już? – Sopockie Lato Teatralne w Teatrze Atelier.

Cieszę się, że znów mogę także i ja zapowiedzieć lato w MBK, na samym jego początku, a więc w momencie, na który czekamy cały rok! 

Baszka Marcinik. Wraz ze mną cieszy się też Wojciech Dorosz – wydawca.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 30.06.2019 
Godzina emisji: 21.09

Czytaj także

"Romeo i Julia" – stan nieważkości

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2019 22:12
Mówi się, że każda epoka powinna mieć "swojego" Szekspira. Powstają więc nowe tłumaczenia. Jest też opinia, że tragedię "Romeo i Julia" można wciąż na nowo odczytywać (dotyczy ona zresztą wielu sztuk Szekspira).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Fotografowałem polskiego króla" – Michał Szlaga

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2019 22:00
Odkąd poznaliśmy się, każdego roku w sierpniu odbywamy rytualną wędrówkę po Stoczni Gdańskiej. Dziś to raczej miejsce po Stoczni Gdańskiej, a Michał Szlaga obchodzi 20-lecie pracy twórczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Strefa przejściowa

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2019 22:00
Wraz z kończącym się czerwcem, zamykamy w Magazynie sezon kulturalny 2018/2019. Za tydzień oficjalnie zainaugurujemy sezon wakacyjny.
rozwiń zwiń